Hamileyseniz Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir çılgın süreç ki bu hamilelik; anlaşılır gibi değil. Hem psikolojik hem fizyolojik anlamda o kadar büyük değişiklikleri o kadar kısa bir sürede yaşıyorsunuz ki... Tam da bu yüzden vücudunuzda neler olup bittiğini biraz olsun anlamak, ve hassas noktalarda özellikle dikkatli olmak, süreci sizin için daha nazik ve yumuşak kılacaktır.

Gebelik sürekli damar artışının yaşandığı bir süreçtir. Bu bebeğin beslenmesi ve optimal oksijen seviyesinde olmasını sağlar. Bu anlamda damar yapısına zararlı her şeyden uzak durulması gerekir. Sigara, alkol, bu yüzden hamilelerin tüketmemeleri gereken maddelerden.

Bunların dışında beslenme anahtar bir rol oynuyor. Hamilelerin gereğinden fazla karbonhidrat tüketiminden uzak durulması önemlidir. Hem gebenin hem de çocuğun gelecekteki sağlığını doğrudan etkilediği için hamilenin beslenmesine dikkat etmesi elzem.

Sebze ve protein ağırlıklı beslenme düzeni en doğru düzendir. Günlük olarak taze süt ürünleri, Haftada 2-3 porsiyon iyi pişmiş kırmızı et; 2–3 porsiyon balık, 5-6 yumurta yenmesi tavsiye edilir.

Öğünleri atlamamak; ağır yemekleri özellikle akşam yemeğine bırakmamak da reflüye mani olmak adına doğru bir seçim olur.

Yenmemesi gerekenlere bakınca endüstriyel gıdalardan uzak durmak en genel anlamıyla söyleyebileceğimiz bir kuraldır. Doğanın size hediyesi olanlar büyü çoğunlukla sağlıklı alternatifler, sanayi üretimleri olan gıdalar ise genellikle şüphe ile yaklaşılması gereken gıdalardır diyebiliriz. Kısacası, gofret ağaçta yetişmiyorsa o zaman uzak durun ;)

Özellikle belli bir olgunluk seviyesine ulaşmış balıklar, karides, midye özellikle İstanbul’da çok sorunlu. Boğaz balıkları genel olarak tercih edilmesi gereken alternatif.

Pişirme yöntemleri de dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Yağda kızartmak yerine buharda pişirmek veya fırında pişirmek her zaman tercih edilmeli.

Sevgili hamilelerimize, başından sonuna çok sağlıklı ve rahat bir hamilelik dileriz!

 


Yorum Yap