Hamilelikte En Sık Rastlanan Şikayetler

Biri olmasa diğeri muhakkak oluyor! Reflü, Bel Ağrısı, Bulantı / Kusma ve Ayak Şişmesi… İşte hamilelikte can sıkan dörtlü. Kimi hamilede sadece biri baş gösteriyor, kiminde ikisi hatta üçü bir olup Voltran’ı oluşturuyorlar – yaşımız ortaya çıktı;) -. Ama Sevgili Hamileler, yalnız ve çaresiz değilsiniz!

Reflü

Reflü derdinden muzdarip hamilelerimiz için en önemli nokta, ne zaman ne yediklerinde şikayetlerinin arttığını takip etmeleri. Genellikle hamileliğin ileri safhalarında, büyümüş olan rahmin mide üzerindeki baskısının artması dolayısıyla yaşanan bu sıkıntıyı mümkün olduğu kadar azaltmak için akşam yemeklerini hafif tutmak, meyve tüketimini akşam saatlerine, akşam yemeği sonrasına bırakmamak faydalı oluyor. Yine de şikayetler azalmıyorsa doktorunuza danışarak anti-reflü ilaçları kullanmak da mümkün.

 Bel Ağrısı

Özellikle son 3 ayındaki hamilelerin, taşıdıkları ekstra ağırlık dolayısıyla, bel ağrısı oldukça sıklıkla karşımıza çıkan bir sorun. Eğer annenin hamilelik öncesinden getirdiği, siyatik gibi bir sağlık durumu varsa tedavi ona göre yapılmalı ancak oluşan bel ağrıları tamamen hamileliğe bağlı, hamileliğin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmışsa, genel istirahat, bölgesel masaj veye fizik tedavi ile bu ağrıyı hafifletme yoluna gidilmesi doğru olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar, çok dikkatli bir şekilde ve sadece doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda kullanılmalıdır.

 

Mide Bulantısı ve Kusma

Hafif seviyede seyreden mide bulantısı çok sık rastlanan bir durum; nadiren karşılaşılan vakalarda ise bu bulantı ve kusma, hamilenin kilo kaybetmesine yol açacak seviyeye kadar çıkabiliyor. Eğer düşük seviyelerde ise, soda içmek, soğuk limon yalamak gibi, genellikle soğuk ve ekşi gıdalar tüketmenin iyi geldiği gözlemleniyor. Sabah bulantılarında biran evvel midedeki fazla salgıyı emmek adına peksimet gibi bir şey atıştırmak da hamileye rahat bir soluk aldırabiliyor. Ancak başta bahsettiğimiz seviyelere çıkma durumunda, hamilenin muhakkak hastneye gidip serum taktırarak damardan beslenmeye geçmesi önemli. Hamilenin kilo kaybı yaşamaması hem hamile hem de bebeğin sağlığı açısından kritik.

 

Ayak Şişmesi

Hamilelikte vücuttaki sıvı serum ve kan yoğun bir şekilde arttığı için, ayakların neredeyse 1 numara büyüdüğünü gözlemlenir. Ancak normalin dışında bir büyüme veya ani bir büyüme, varsa başka tedaviler gerektirecek sağlık durumlarına işaret ediyor olabildiğinden, normal deyip geçmemek ve bu durumun doktorla paylaşılması önemlidir. Normal diyebileceğimiz, hamileliğe bağlı ayak şişmelerinde ise, dinlenme, soğuk suda bekletme, yaz ise havuza, denize girmek de işe yarar. Ancak bu tip uygulamalardan kalıcı çözüm sağlaması beklenmemeli; hatta ayak şişmesinin tamamen ortadan kalkması doğum sonraki 6 ila 8. haftayı bulur.

Hamilelerimize mümkün olduğu kadar dertsiz tasasız bir hamilelik diliyoruz!  

İhtiyaç listenizde neler kaldı?

Bebeklere zararlı kimyasallara karşı özel sertifikalı EMZİRME YASTIĞI

Bebeklere zararlı kimyasallara karşı özel sertifikalı UYKU TULUMU

 

 

 


Yorum Yap