Hamilelikte Beslenme ve Kilo

Hamileliğin seyrini etkileyen faktörlerin başında hiç şüphesiz anne adayının gebeliğe başlarkenki genel sağlık ve kilo durumu geliyor. Anne adayının gebelik öncesinden belli, beslenme bağlantılı sorunları olup olmadığını bilmesi önemli. Böyle bir durum söz konusu ise, gebelik boyunca da yapılan kan ve idrar testleriyle takip edilmesi gerekir.

Bir başka faktör de annenin gebeliğe başlarkenki Vücut Kitle İndeksi (BMI). Anne adayımız, gebelik öncesinde normal, normalin altı yoksa normalin üzerinde sayılan bir bantta mı, onu da bilmek önemli.

BMI’e göre özetle:

19 ila 25 aralığı Normal kilo

20’nin altı = Az kilo

25’in üzeri = Fazla kilo

Vücut Kitle İndeksi'ni Nasıl Hesaplanır?

Hemen bir örnek ile, nasıl hesaplayacağınızı anlatalım:

Boyunuzu m. cinsinden yazın: 1,74.

Karesini alın: 1,74 * 1,74 = 3,03

Kilonuza bölün: 60kg / 3,03 = 20.

Eğer anne adayının indeksi 25’in üzerinde seyrediyorsa, doktoru kilo durumunu işin başından itibaren sıkı takibe almalıdır. Gerekiyorsa beslenme uzmanlarından da yardım alarak annenin gebeliği 9-10 kg alacak şekilde tamamlaması hedeflenir. Hamile, yanlış beslenir ve aşırı kilo alırsa, kalp yükü ve metabolik yükün artması, kalp ve şeker metabolizmasının bozulması gibi ihtimaller ortaya çıkar, ki bu da çocuğun spastik doğması hatta ölümüne dahi yol açabilir.

Hamilenin vücut kitle indeksi normal seviyede ise, normal ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile, 11 ila 14 kg. arasında bir artış ile gebeliğini tamamlaması idealdir.

Alınan kilonun miktarı kadar dağılımı da önemli. İlk 25-26. haftalarda bebeğin yaklaşık 500-600 gr. olduğu, ve ortalama 3,5 kg. doğacağı düşünülürse, alınacak kilonun dağılımının da, ilk 2. trimester yani 28. haftaya kadar 5kg.’ı aşmayacak şekilde artması istenir.

Annelerimizden birinin kişisel deneyimini dinlemek isterseniz, buyrun aşağıdaki videoya tıklayın :)

 

Bütün anne adaylarımızın hamileliğini en sağlıklı şekilde geçirmeleri dileğiyle! 

 

 

 

 

 


Yorum Yap