Bebek Arabası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebek haberinin alınmasıyla birlikte başlıyor insan aklından ihtiyaç listesini geçirmeye. Kısmen etraftan temin edebileceğimizi umsak da işin sonunda bir bebek alışverişine çıkmaz, bir iki bebek dükkanına uğramak kaçınılmaz son. Ve bu alışverişin en önemli kalemlerinden biri de hiç şüphesiz bebek arabası meselesi. Ne de olsa pek çok etken var göz önüne alınması gereken. Üstelik ucuz bir şey de olmadığından hepimizin ilk seferde en isabetli atışı yapmak gibi bir derdi de oluyor. Gelin o zaman bakalım; bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli, neleri değerlendirmeli...

BÜTÇE

Bütçe konusu hiç şüphesiz önemli kriterlerden bir tanesi. Piyasada pek çok farklı marka ve kalitede bebek arabası bulunması demek, çok farklı fiyat kategorilerinin de bulunması demek. Bebek arabası alışverişi, anneliğin oldukça başında yapılan bir alışveriş olduğundan, 'Benim prensesim en iyisine layık; gerekirse ben 3 ay aç kalırım ;)' yaklaşımını benimseme potansiyelimizin (hatta riskimizin) yüksek olduğunu da unutmamalı. Tam da bu yüzden, baştan bütçenizi belirleyip onun çok da dışına taşmadan bu işi tamamlamakta fayda var. Unutmayın, daha yapılacak çok alışveriş var!

SİZİN YAŞAM TARZINIZ

Piyasada neler olduğuna dair bir fikir edinmek için, sakin bir saate dükkana gidip veya e-ticaret sitelerinden 1-2 tanesine göz atıp ne özellikleri olduğuna dair fikir edinmenizde fayda var. Bebeğinizi sağlıklı ve güvenli bir şekilde taşıyor olmasının dışında, ormanda, yolda, şehrin dar kaldırımlarında mı kullanıyor olacaksınız, gibi soruların cevabına göre bebek arabasının hangi ihtiyaçlara hitap etmesi gerektiğini netleştirebilirsiniz. Buradaki kararlar, alacağınız bebek arabasının büyüklüğünden, tekerleklerinin özelliklerine kadar belirleyici olacaktır.

KALDIRMA / KATLAMA

Hayır güreş sporundan bahsetmiyoruz :) bunlar, bebek arabasıyla birlikte hayatınıza girecek olan yeni bir disiplin ve şimdiye kadar hiç kullanmadığınız kas gruplarını çalıştırmaya aday. Hem kaldırmanın hem de arabayı katlamanın kolay olduğuna emin olun. Bunun en iyi yöntemi de bir dükkana gidip bilfiil denemek!

ARABAYA YERLEŞTİRME

Alacağınız pusetin oturma kısmının, arabaya sabitlenip sabitlenmediği konusu, önemli bir konu. Pusetiniz ayrı, araba koltuğu, arabada sabit kalan ayrı bir parça olacak şekilde de kullanabilirsiniz; pusetin iskeletinden çıkarıp arabadaki sistem üzerine sabitlemek şeklinde tek bir parçayla da çözebilirsiniz. Eğer tek parça olacak, bebek arabasından çıkardığınız parçanın, arabaya sabitlenmesi için gerekli parçaların mevcut olduğuna ve bütçeniz dahilinde olduğuna emin olun.

BAGAJ BÜYÜKLÜĞÜ

Araba demişken hemen arabayla ilgili bir diğer konuya geçelim; bagaj büyüklüğü. Pusetinizi katladığınızda bagajınızda ne kadar yer aldığı önemli bir konu; çünkü bebeğinizin pusetini yerleştireyim derken kendi bavulunuza yer kalmaması da olmaz :) 

AKSESUARLAR

Bebek arabasını deneyimini olumlu hatta mutlu bir deneyime dönüştürmek, anlamlı aksesuarlara sahip olmaktan da geçiyor. Örneğin basit bir parçayı tutma yerine sabitleyerek, kahvenizi bebek için hiç bir risk teşkil etmeyecek şekilde taşıyabilmek, bebek arabasının alt kısmına yaptığınız ev alışverişini yerleştirebilmek, yine tutma yerine sabiteyeceğiniz küçük ve açık bir çantada cep telefonunuzu, anahtarınızı tek hamlede ulaşılabilir kılmak, hayatı kolaylaştıran detaylar...

Bebek Arabasını hallettik; ya Bebek Odası diyorsanız tıklayın:

https://ikiannebirmutfak.com/blogs/hamilelik/yenidogan-bebegin-odasini-hazirlarken-bebege-yatak-secimi

https://ikiannebirmutfak.com/blogs/hamilelik/yenidogan-bebegin-odasini-hazirlarken-emzirme-kosesi 

 


Yorum Yap