Çocuklarla Güvenli ve Keyifli Bir Araba Yolculuğu Yapmanın Sırları

Çinli bir anne-sözü der ki, ‘Araba yolculuğu insanı vezir de eder, rezil de’. İşte bu yüzden doğru kararlar, akılcı seçimler ve gerekçi planlar, tatilinizin daha başlarken bitmemesi için kritik :)

1. OTO KOLTUĞUNDAN ASLA ÖDÜN VERMEYİN!

Seyahat sırasında bebek hep yaşına uygun bir araba koltuğunda yolculuk yapmalı. 0-2 aylık bebeklerin araba koltuğuna oturtulmasına büyükleriniz karşı çıkabilir; ancak en güvenli yolculuk araba koltuğunda, koltuk da arabaya kemerlenmiş bir şekildeyse gerçekleşir. Kaza durumunda arkaya bakarak oturması boyun-omurilik hasarlarını azalttığı için, bebeklerin iki yaşına kadar arkaya doğru bakacak şekilde (yani bize göre TERS bakarak) oto koltuğuna oturtulması tavsiye edilmektedir.

2. YOLCULUĞU HESAPLARKEN MOLALARI HESABA KATIN

Bebekli yolculuk sık molalıdır. Eğer yolculuk sırasında ağlarsa, altını değiştirmeniz veya beslemeniz gerekirse mola vermek gerekir. Dolayısıyla eski seyahatlerinizden hareketle yolculuk süresini hesaplama gafletine düşmeyin; bu defa aynı yol çok daha uzun sürebilir!

3. YOLA ÇIKIŞINIZI BEBEK VEYA ÇOCUKLARINIZIN UYKU SAATLERİNİ DÜŞÜNEREK PLANLAYIN.

Bunu planlarken sadece saatleri değil üzerlerine giydireceğiniz kıyafetleri de düşünün. Rahat olurlarsa daha huzurlu olurlar. Uçakta veya arabada hızlı sıkılıp ayakkabılarını bir tarafa fırlatan afacanlar için patikleri tavsiye ederiz:

https://ikiannebirmutfak.com/collections/magaza/products/patik-erkek-baykuslu-mavi

4. SIKILMAMALARI İÇİN OYUNLAR DÜŞÜNÜN.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, İnsan / Hayvan Tutmaca, birlikte şarkı söyleme, masal dinleme, kelime uydurma, araba sayma gibi oyunlar uydurabilirsiniz. Çalacak müzik konusunda da herkesin belli bir süre kendi sevdiği müziği çalma hakkı gibi bir kuralda baştan mutabık kalırsanız, yolculuk herkes için daha huzurlu geçecektir.

Yolunuzun, yolculuğunuzun su gibi akması dileklerimizle!


Yorum Yap