Çocukla Seyahat - Seyahat Aşığı Bir Rehber Öğretmenin Gözünden

Yenilik, değişiklik, serüven, keşif, bilinmezlik... Sömestir tatili öncesi istedik ki bir de sevgi dolu psikolog - rehber öğretmen, gerçek bir kaşif, kalpten seyahatsever Psikolog Ayşe Yıldız'ın kaleminden okuyun seyahati...

“Yolculuk – önce seni sözsüz bırakır sonra da iyi bir hikaye anlatıcısına dönüştürür.”

Ibn Battuta

Yeni yerler görmek içimizdeki çocuğu dışarıya çıkıyor, en çok soru sorduğumuz döneme dönüyoruz, çocuklar gibi şen oluyoruz adeta.

Kim tüketirdi pirinci en çok
Nasıl parlıyordu planktonlar geceleri Nerede yaşardı köpek balıkları

Ne kadar uzaktı harita üzerindeki iki mesafe Kaçtı acaba memlekette saat şimdi
Neden geri çekiliyordu akşamüzeri deniz Hangi boğazdı Asya’yı Avrupa’ya kavuşturan

Seyahat etmek kimisini yaşama bağlayan, kimisinin ise yaşam ile bağlarını kısa süre koparan bir eylemken, çocukla seyahate çıkmanın düşüncesi bile birçok aileyi daha yola çıkmadan yoruyor. Çocukla çıkılacak seyahatin daha keyifli, verimli ve tüm aile bireyleri için eğlenceli olabilmesi adına dikkate almanızda fayda olacak birkaç ipucu, sizin ve çocuğunuzun keyifli ve bol hikayeli anılar biriktirmenize olanak sağlayacaktır.

 • Yolculuğunuza hazırlanırken çocuğunuza da seyahatiniz hakkında bilgi verin, nasıl bir yolculuk yapacağınızı, hangi ulaşım araçlarını kullanacağınızı paylaşın. Bu süreçte çocuğunuzun neye ihtiyacı olabileceğini ona da içtenlikle sorun. Onlar adına düşünmek yerine onların fikrini almak çoğu zaman işinizi azaltacaktır, çocukların basit çözümleri vardır .

 • Kendi arabanızla yapacağınız uzun yolculukta birlikte şarkı söylemek (hatta bildiğiniz şarkıya yeni sözler yazmak), yanınızdan geçen sarı arabaları saymasını istemek, araba plakalarının harflerinden kelime bulmaya çalışmak onları bir süre oyalayacaktır.

 • Biz yetişkinler gördüğümüz güzel manzaraları fotoğraflamayı, güzel kareler yakalamayı severiz. Peki ya çocuklar? Onlar bizim göremediklerimizi görürler, kaçırdığımız detayları yakalarlar. Tatil öncesi onlar için de daha uygun fiyatlı fotoğraf makinesi alabilir, tatil dönüşü minik gezginin fotoğraf albümünü oluşturabilirsiniz.

 • Gittiğiniz yeni yerler, kültürler, yemekler, iklimler hakkında sık sık çocuklarınızla konuşun. Çocuklarınızı tatile dahil edin, kendi bavulunu toplama sorumluluğunu verin, görev paylaşımı yapın, eksiklerini fark etmelerini sağlayın, deneyimleri hakkında duygularını ifade etmeleri adına onları destekleyin.

 • Seyahat günlüğü tutmalarını önerin. Yazarak, çizip boyayarak, ses kaydı alarak, yaprak ya da deniz kabuğu toplayarak da tutulabilir günlükler.

 • Hem böylelikle;
  Yaşlanmayı beklemezler hikayeler anlatmak için
  Maviyi gökyüzünden
  Yeşili ormandan
  Griyi tüten baca dumanından
  Soğuğu kardan adamdan
  Sıcağı kızgın kumlardan
  Kırmızıyı gün batımından
  Kuralları havaalanında ve yollarda
  Düzeni otel odasında Sorumluluğu bavulunu toplarken
  İş birliğini çadır kurarken
  Saygıyı doğayı korurken
  Dünyayı seyahat ederken keşfedebilir çocuk...
  Bırakmaz hayalinin peşinden gitmeyi
  Bitmez heybesinde hikayesi
  Hani renkli balıklarla yüzmüştü bir sabah
  Işıl ışıl planktonlar öpmüştü ayaklarını deniz kenarında yürürken bir gece Uyusun da büyüsünler ninni
  Adım adım dolaşsınlar, temenni
  Okuyup adam olsunlar evet
  Okusunlar, fırsat buldukça da gezsinler, ufukları açılır elbet Hem gezerek hem okuyarak öğrenirler en doğrusu
  Çünkü yollar var, uçsuz bucaksız hayaller kurmak için Yollar var sayfalarca kitap okumak için...
  Psikolog Ayşe Yıldız

   


  Yorum Yap