Bebeklerde Ve Çocuklarda Şişmanlık Ve Obezite

Bebeklerde ve çocuklarda artan şişmanlığa dair hemen hemen her gün bir makale okuyoruz. Bilimsel yayınlar bir yana, herhangi bir parka gitmek bile yeterli oluyor bu trendi görmek için. Gelin anlamaya çalışalım, sorun nerede yatıyor ve biz anneler olarak ne yapabiliriz…

Şişmanlık Genetik midir?

Ailenin beslenme alışkanlıklarının bebeğin beslenmesi ile birebir bağlantısı var. Dolayısıyla kendi beslenmesine dikkat etmeyen bir aile içinde büyüyen bebeğin ve çocuğun aynı sağlıksız seçimlerle besleneceğini öngörebiliriz. Burada vurgulanması gereken konu, ailenin daha önceki jenerasyonlardan bebeğe aktardığı genlerden çok, davranışsal olarak ailenin bebeğe nasıl bir beslenme alışkanlığı aktardığıdır.

Bebeklerin Dengeli Beslenmesi İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru kalori miktarının tutturulması için öğün ve anne sütü miktarı arasında doğru denge gerekir. 6. ayda ek gıdaya geçiş döneminde ek gıda %30’unu oluştururken 1 yaşa doğru %50’ye çıkması istenir. 3 ana öğün; 1 ila 2 ara öğün düzeni uygundur. Ara öğün seçenekleri için sağlıklı atıştırmalıkların tercih edilmesi önemlidir.

Tarif alternatifleri için TARİFLER kısmına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kız ve Erkek Çocuklarda Beslenme Farkları Gözetilmeli mi?

İlk 5 – 6 yıl çocuklar arasında cinsiyet farkı dolayısıyla beslenme anlamında bir fark söz konusu değil. Değişken olan bebeklerin büyüme seyirleridir. Erkek çocuklar genellikle biraz daha iri / büyük olduklarından biraz daha fazla yemeleri normal karşılanabilir. Aynı şekilde genellikle kız çocukların erkek çocuklara göre daha seçici oldukları da gözlemlenmektedir. Bebekler arasında beslenme farkının ana unsuru ailenin ve doğal uzantısı olarak bebeğin ortalamaya göre daha küçük, kısa veya daha büyük, iri olmasında yatar. Küçük, kısa bebeklerin (ve yetişkinlerin) daha az yemesi doğaldır.

Çocukluk Obezitesi Nedir; Önlem Alınabilir mi?

Vücudun esansiel olmayan yağ dokusunun artmasına obezite diyoruz; bu tanım yetişkinlerde de çocuklarda da aynı şekilde geçerlidir. Vücut kitle indeksi ve persentil ölçümleri çocuğun durumuna dair geçerli bir göstergedir. Bazı hastalıklar çocuklarda obeziteyi tetikler. Ancak genel olarak dünya çapında savaş vermeye çalışılan şişmanlık bu tarz hastalıklardan değil, belli başlı sağlıksız yaşama ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Hareketsizlik, yüksek kalorili besinlere maruz kalmaları, şeker kullanımında artış, uykusuzluk, bilgisayar başında fazlaca zaman geçirme, şekerli içecek tüketimi gibi, daha çok kentsel çocuklarda görülen sağlıksız yaşam tarzı ana sebeptir.

Anneler bu konuda ne yapabilir sorusunun cevabı, hiç şüphesiz dengeli beslenme ve bol hareketi hem kendi hayatları hem de çocuklarının hayatının merkezine oturtmalarıdır.

Bu yazının derlenmesindeki desteği için Sn. Prof Dr. Şükrü Hatun ve Sn. Gülnihal Şarman’a sonsuz teşekkürlerimizle…

Yorum Yap