Akran Zorbalığı Nedir; Zorba Kimdir?

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, pek çok okul çağı çocuk annesinin endişe sebebi olan sınıflarda yaşanan akran zorbalığı konusunu 2 Anne 1 Mutfak takipçileri için yazdı. Nedir; türleri nelerdir; neler zorbalığa girer ve kimdir akran zorbalığı yapanlar?

Akran Zorbalığı Nedir?

Bir kişi diğerine bilerek ve isteyerek tekrar eden biçimde zarar vermeye çalıştığında buna zorbalık denilir. Zorbalıkta, hedef kişiye yönelik ısrarcı biçimde fiziksel veya duygusal sindirme girişimleri olabilir. Ayrıca genellikle güçler dengesizdir. Zorbalık yapan çocuk, zorbalık yapılan çocuğa göre daha büyük, daha güçlü ya da daha popüler bir çocuk olabilir.

Gündelik hayatta çocuklar ve gençler arasında anlaşmazlıklar olabilir. Ancak zorbalık farklıdır. Örneğin hangi oyunu oynayacaklarına dair tartışan iki çocuk arasında zorbalık söz konusu değildir. Zira burada güç dengesinde bir sorun veya zarar vermeye yönelik bir niyet yoktur. Bir kerelik bir olaydır.

Ayrıca zorbalık ile kazalar arasındaki farkı da anlamak önemlidir. Hızla bir sınıftan diğerine koşarken birisine kazara çarpmak zorbalık değildir. Okullarda sıklıkla kazalar olur.

Zorbalığın farklı türleri var mıdır?

Zorbalığın farklı türleri olabilir.

Sözel zorbalık, tehditler savurma, alay etme veya isim takma şeklinde görülebilir. Öte yandan, sosyal içerikli zorbalık, ilişkilere dayalı bir zorbalık türüdür. İlişkilere dayalı zorbalıkta dedikodu yaymak, arkadaşları arasında bir çocukla dalga geçmek, bir çocuğu dışlamak ve diğer çocukların da onunla arkadaşlık etmemesini söylemek söz konusu olabilir. Siber zorbalıkta ise, sosyal media veya internet üzerinden zorbalık yapmak söz konusudur. Bir kişinin fotoğrafını çalıp bunu sahte bir hesapta kullanma, o hesaptan bazı  paylaşımlar yapma, sosyal haberleşme platformlarında gruplar kurup hedefteki çocuğu gruba alma-çıkarma, bu mecralarda dedikodusunu yapma şeklinde de görülebilir.

Fiziksel zorbalıkta, bir çocuğa vurmak, tükürmek, onu ittirmek, veya ona ait eşyaları alıp kırmak gibi davranışlar görülebilir.

Zorbalık yapan çocuklar, güçlü olmak ve başkalarını kontrol etmek isterler. Genellikle bu davranışlarında da bir ödül arayışı olabilir. Örneğin bir çocuğun parasını almak veya kendisini güçlü hissetmek gibi bir ödül takım ödül arayışları da olabilirler.

Her çocuk zorbalık yapabilir mi?

Zorbalık öğrenilmiş bir davranıştır. Zorbalık yapan çocuklar, medyada, okulda ve hatta kendi çevreleri veya evlerinde şiddet içerikli davranışlara şahit olmuş, maruz kalmış olabilirler.

Ancak unutulmamalıdır ki, zorbalık öğrenilmiş bir davranıştır ve bu öğrenme değiştirilebilir.

 

 

 


1 yorum


  • NURAY KAHRAMAN

    Merhaba, sınıf öğretmeniyim.Sınıfıma bu sene başında katılan öğrencim bazen takıntılı biçimde aynı kişiyi hedef alarak bazen de rastgele olarak arkadaşlarına fiziksel olarak zarar veriyor.Yazınızdaki gibi pekçok arkadaşından fiziksel olarak güçlü.Örneğin arkadaşı,sırasının yanından geçerken ayağını özellikle uzatıyor,takılsın diye.Bu yaşadıklarımızın en basiti.Sadece bizim sınıf değil okuldaki diğer öğrencilerden de hergün birkaç şikayet geliyor.Bunun akran zorbalığı olduğunun farkındayım ama çözemiyorum.Ne yapsam başaramadım.Anne babası ile konuyu çok kez konuştuk bir psikoloğa yönlendirdim,sonuç yok.Çünkü götürmediler.Çocuğu ödüllendiriyorum olmuyor,ceza veriyorum olmuyor.Artık veliler sıra oluyor şikayet için,haklılar…. Bana çözüm için yol gösterirseniz sevinirim.


Yorum Yap