7-8 Yaş Çocuklarında Beslenme ve İpuçları

2. sınıf çağına gelmiş, 7-8 yaşlarındaki çocuğunuz hâlâ gelişimini sürdürme ve yiyecek seçimlerini oturtma sürecindedir. Bu da fiziksel gelişimini sürdürmek için sebze, meyve, tam tahıl, yağsız protein ve az yağlı süt-yoğurt grubundaki yiyeceklerin ağırlıkta olduğu dengeli bir beslenme düzenine ihtiyaç duyuyor demektir. Amerika’da yaşayan pek çok çocuk vücutlarının gereksinim duyduğu temel besinleri yeterli derecede alamıyor. Onu sağlık beslenmeye teşvik ederek onun sadece fiziksel gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, başarılı bir öğrenci olmasına da yardımcı olmuş olursunuz. Araştırmalar, sağlıklı yiyecekler tüketen ve özellikle güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan çocukların okul başarılarının da daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yemek saatlerinde çocuğunuzun sadece yemeğine odaklanması için onun dikkatini çelecek her şeyi sofradan uzak tutun. Yani kısaca bu, yemek saatinde televizyon, akıllı telefon veya buna benzer cihazlar yok demek. Ailece yenilen yemek saatleri, aile bireyleri arasında iletişim kurmak açısından en değerli saatlerdir ve bu saatlerde dikkati başka yere çeken şeyleri sofradan uzak tutmak, çocuğunuza vücudunun sesini dinlemeyi öğretir, karnının gerçekten doyup doymadığını, daha fazla yemek isteyip istemediğini anlamasını sağlar.

Sağlıklı yiyecekleri göz hizasındaki raflarda bulundurmaya, abur cuburları veya atıştırmalıkları da çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere kaldırmış olmaya özen gösterin. 2.sınıf çağına gelen çocuklar mutfağı daha özgürce kullanırlar ve buzdolabından ya da mutfak dolaplarından ellerine neyi geçiriyorlarsa onu yerler. Çocuğunuzun elinin uzandığı yerde duran yiyecekler sağlıklı seçenekler olursa, doğal olarak onun da sağlıklı tercihler yapması kolaylaşır.

Yiyecekleri onun önüne yaratıcı biçimlere dönüştürerek koyun. 2. Sınıf çağındaki çocuklar bu yaşta eskiye oranla çok daha macera ruhlu olurlar. O nedenle sağlıklı seçenekleri yeni biçimlerde sunmak onda yeni yiyecekleri denemeye ilgi uyandırabilir. Akşam yemeğinde salatadan mı bıktı? Yılmayın, ana yemek olarak çıtır çıtır lavaşlı salata yapın ve içine ekleneceklerin kararını çocuğunuza bırakın. Izgara tavuk dilimleri, black beans, mısır, renkli dolmalık biber, avocado, domates, göbek salata, esmer pirinç ve az yağlı peynir gibi malzemelerin hepsi de salataya eklenebilecek gayet sağlıklı seçeneklerdir. Yağ oranı yüksek ve kalorili bir salata sosu yerine, daha lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olan ev yapımı salsa sosu kullanabilirsiniz.

Salataya hangi malzemelerin ekleneceğine o karar versin. Bu, onun sağlıklı tercihler yapmaya daha çok dahil olmasını sağlarken yiyeceği şeylerde kendi kararının önemini de ona açıkça gösterir.

Smoothie yaparken blender tuşlarına çocuğunuz bassın. Bu yaş, artık onun mutfakta size daha çok yardım edebileceği bir yaştır. Yemek hazırlama aşamalarına onu dahil etmek hem donanım kazanmasına hem de yiyeceği yemeklere ilgi duymasına yardımcı olur.

Market alışverişlerinde çocuğunuz da sizinle gelsin. Ürünleri tartma ve poşetleme kısmında size yardımcı olsun. Bazı marketlerde sırf çocuklara özel ürünlerin okutulduğu tarayıcılar bile bulunuyor artık.

Yukarıdaki makale, NBC News yayınlarından 2 Anne 1 Mutfak için Betül Şenkay tarafından çevrilmiş; kısaltılarak yayımlanmıştır.

 


Yorum Yap