5 - 6 Yaş Çocuklarda Beslenmeye Genel Bakış ve Anne Babalara İpuçları

Anaokuluna başlayan çocukları olan çoğu anne baba için bu dönem, çocuğunuzun her gün bütün bir gün boyu okulda olduğu ve dolayısıyla onun yediklerinin üzerinde eskisi gibi denetim sağlayamadığınız yeni bir dönemdir. Çocuğunuzu sağlıklı yiyecekler hakkında bilgilendirirseniz ona okulda da doğru tercihler yapması yönünde donanım kazandırmış olursunuz.

Unutmayın, evde ona hazırladığınız porsiyonlar sizinkilerden küçük olmalıdır ama tabağı, sizinkiyle aynı boyda olsun ve mümkünse tabağın yarısını meyve ve sebzeyle, kalan yarısını da tam tahıllardan ve yağsız proteinlerden oluşma seçeneklerle doldurun ve bunların yanına, yağ oranı düşük süt veya yoğurt ürünlerinden herhangi birini ekleyerek tamamlayabilirsiniz. Gelişme çağındaki çocuğunuzu besin değeri yüksek yiyeceklerle beslemek, onun gelişimini en iyi şekilde desteklemek demektir. Doğru beslenme, bir yandan çocuğunuzun şimdiki gelişimine katkıda bulunurken ileride de yaşam boyu sağlıklı bir hayat sürmesi için gereken sağlam temeli şimdiden oluşturur.

Anne Babalar İpuçları

Market alışverişlerinde marketin en dışta kalan reyonlarından şaşmayın. Genel kural olarak, gelişme devresindeki çocuğunuza sunacağınız en sağlıklı yiyecek seçenekleri taze, günlük ve işlenmemiş gıdalardır. Marketlerin raf diziliminde genellikle süt ve yoğurt ürünleri, günlük üretilmiş doğal gıdalar, daha dışta kalan reyonlardadır. Ortalara doğru ilerledikçe raflarda daha ziyade abur cuburluklar, cipsler, kek-pasta, şekerlemeler gibi işlenmiş ürünler bulunur. Çocuğunuzla birlikte alışveriş yapıyorsanız, içte kalan reyonları hepten es geçerseniz onun bu renkli tuzakları hiç görmemiş olmasını sağlar ve onları sepete atmanızı isteyen ısrarlarının da baştan önüne geçmiş olursunuz. 


Bırakın çocuğunuz da öğünleri planlasın ve sizinle birlikte yiyecek alışverişine çıksın. Tanımadığı, yeni bir sebzeyi kendisi seçsin, o yıkasın ve sizlere kendi hazırladığı biçimde o sunsun. Sofrayı kurmaya ve kaldırmaya da yardımcı olsun. Böylece çocuğunuz yemek hazırlığının her aşamasına dahil olarak, hem sağlıklı yiyecekler hakkında fikir edinir hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanır.

Çocuğunuzu yeni yiyeceklerle tanıştırın. Çocuk doktoru Dr. Natasha Burgert, anaokulu dönemindeki hastalarına, okula başlamanın artık “büyük çocuklar gibi öğrenmek”  ve yeni şeyler denemek anlamına geldiğini söylediğini belirtiyor. Onlardan her ay yeni bir sağlıklı yiyecek denemelerini istiyor. Çocuklara bu yeni yiyeceklerden en azından bir ısırık almalarını ve gelecek yılki sağlık kontrolüne denedikleri on iki yeni yiyecekten oluşan bir listeyle gelmelerini istiyor.

Fesleğen ya da kişniş gibi yemeklerde kullanacağınız faydalı bitkileri pencere içlerinde ya da mutfakta yetiştirerek yuva dönemindeki  çocuğunuzun sağlıklı yiyeceklerle ilgili bilgi dağarcığını genişletmesine yardımcı olabilirsiniz. Yaşı geldiğinde, bu bitkileri yemekte ne şekilde kullandığınızı gösterin ve içine kattığınız yiyecekleri, lezzetini nasıl değiştirdiğini anlaması için ona denetin. Aynı şekilde evinizdeki alan elverdiği ölçüde domates ya da buna benzer sebzeler de yetiştirebilirsiniz. Bu onda yalnızca yiyeceklere karşı merak uyandırmakla kalmaz, konunun bilimsel yönünü de kavramasına olanak tanır.

Çocuğunuzun ailenizden ya da arkadaşlarınızdan sevdiği kişiye sağlıklı beslenme konusunda örnek olmasını isteyin. Küçük çocuklar sıklıkla kendilerinden yaşça büyük olan birini, örneğin anneyi ya da babayı veya dayılardan, teyzelerden birini, büyük kuzenini, bir arkadaşınızı kendisine örnek alıp ilahlaştırarak davranışlarını örnek alırlar. Çocuğunuza daha sağlıklı yiyecekleri yedirebilmenin bir yolu da ona eğer örnek aldığı kişi gibi büyümek ve güçlenmek istiyorsa, aynı onun gibi sağlıklı yiyecekler yemesi gerektiğini söylemek olabilir.

Anaokulu çağındaki çocuğunuza sağlıklı bir ana ve ara öğünün ne olması gerektiğini öğretin. Her ana öğüne mutlaka bir sebze ve meyve, ara öğünlerde de bunlardan bir tanesini yemesi gerektiğini ona anlatın.

Ana ve ara öğünleri eğlenceli hale getirin. Yaratıcılıkla hazırlanan sağlıklı atıştırmalıklar, küçük çocukların ilgisini çeker. 

Yemek saatinde, dikkat çelen teknolojik hiçbir cihaz olmadan ailece hep birlikte yemek yemeye özen gösterin. Yani, kısaca televizyon seyretmek, telefonda mesajlaşmak, tabletlerde oyun oynamak yok. Ailece yenilen yemek saatleri, aile bireyleri arasında iletişim kurmak açısından en değerli saatlerdir ve bu saatlerde dikkati başka yere çeken şeyleri sofradan uzak tutmak, çocuğunuza vücudunun sesini dinlemeyi öğretir, karnının gerçekten doyup doymadığını anlamasını sağlar.

Okul etkinliklerine, doğum günlerine ve buna benzer kutlamalara şeker ve tuz oranı yüksek abur cuburlar yerine, şişede su, az yağlı parmak peynir, elma dilimleri ya da meyve kuruları gibi atıştırmalıklar göndererek katkıda bulunun. Çılgın pipetler, geçici dövmeler, eğlenceli çıkartmalar da çocukları şişmanlatmadan eğlendirecek diğer hoş fikirler.

Çocuğu yemeye zorlamayın. Anaokulu çağındaki kimi çocuk akşam yemeklerine fazla ilgi duymaz. Çocuk hekimi Natasha Burgert, anne babalara günün en önemli öğünlerinin sabah kahvaltısı ve öğle yemeği olabileceğini hatırlatıyor, dolayısıyla bu da akşam yemeklerinde daha az kalori ihtiyacı demek. Doktor Burgert, çocuğunuzun gelişimi normal seyrinde gittiği sürece onu yemeye zorlamanın hiç de iyi bir yöntem olmadığını belirtiyor. Bırakın kendi vücutlarının sesine kulak versinler ve acıktıklarını hissettikleri zaman yesinler.

Yukarıdaki makale NBC News Yayınlarından, Betül Şenkay tarafından 2 Anne 1 Mutfak için Türkçeye çevrilmiştir.


Yorum Yap