4-5 Yaş Çocuklarında Beslenmeye Genel Bakış ve Anne Babalara İpuçları

Doğru beslenme her yaşta önemlidir, evet, ama özellikle küçük yaştaki çocuklarda küçümsenemeyecek derecede elzem bir konudur. Artık okul öncesi döneme ulaşmış çocuğunuz, bebeklik döneminde yemek seçen bir bebektiyse, bu alışkanlık bu dönemde de sürebilir. Fakat artık çocuğunuz ne yiyip ne yemeyeceğini eskisine oranla çok daha fazla dillendirecek noktadadır. Ona doğru dengelenmiş öğünler sunmayı sürdürürseniz, o da beslenme ihtiyacını karşılamaya yeten, pek çok sağlıklı seçeneğe ulaşmış olur. Unutmayın, okul öncesi dönemdeki çocuklar, yemeklerinin hazırlanması konusunda, deyiş yerindeyse, hâlâ sizin elinize bakar, bu da size onun doğru beslendiğinden emin olma fırsatını verir.

Yine aklınızın köşesinde dursun: Onun porsiyonları sizinkilerden küçük olmalıdır ama tabağı, sizinkiyle aynı boyda olsun ve mümkünse tabağın yarısını meyve ve sebzeyle, kalan yarısını da tam tahıllardan ve yağsız proteinlerden oluşma seçeneklerle doldurup yanına, yağ oranı düşük süt veya yoğurt ürünlerinden herhangi birini ekleyerek tamamlayabilirsiniz. Doğru beslenme, onun gelişme aşamasındaki vücuduna en önemli takviyeleri sağlarken, yaşam boyu  sağlık durumunu da şimdiden rayına oturtur.

 Anne-Babalara İpuçları

  • 
Market alışverişlerinde marketin en dışta kalan reyonlarından şaşmayın. Genel kural olarak, büyüme devresindeki çocuğunuza sunacağınız en sağlıklı yiyecek seçenekleri taze, günlük ve işlenmemiş gıdalardır. Marketleri bir çember gibi hayal edersek, genellikle raf diziliminde süt ve yoğurt ürünleri, günlük üretilmiş doğal gıdalar, çemberin dış çeperindeki reyonlarda bulunur. Çemberin merkezine doğru ilerledikçe raflar da giderek abur cuburluklar, cipsler, kek-pasta, şekerlemeler gibi işlenmiş ürünlerle doldurulmuştur. Alışveriş yaparken çocuğunuz yanınızdaysa eğer, ortada ve merkezde kalan reyonları toptan es geçerseniz onun bu renkli tuzakları hiç görmemiş olmasını sağlar ve onları sepete atmanızı isteyen ısrarlarının da baştan önüne geçmiş olursunuz. 

  • Çocuğunuzun aklını her hafta bir gökkuşağı yeme fikriyle çelin. Anglosakson dünyada 'Eat a rainbow everyday!' sloganıyla günlük hayata giren bu yaklaşımı, 'gökkuşağı yemek' olarak Türkçeleştirip benimsedik. Maksat bir hafta boyunca gökkuşağının tüm renklerinden yiyerek çeşitliliği sağladığımızdan emin olmak. Hatta bir adım ileri gidip onun neleri yediğini kaydetmek ve bunun üzerine onu ödüllendirmek üzere de bir çizelge oluşturulması da tavsiye edilebiliyor.
  • Haftanın bir gecesini “evde pizza gecesi” olarak atayın ve kendi pizzanızı kendiniz yapın. Pizzanın üzerine, bırakın çocuğunuz kendi seçtiği malzemeleri kendi eklesin. İşe önce tam buğday unuyla açacağınız pizza hamuru ile başlayın (tek kişilik pizzalarda alt hamur için tam buğday İngiliz ekmeği yapabilirsiniz), sonrasında sırayla hamurun üzerine sodyum oranı düşük domates sosu, çeşit çeşit sebze ve az yağlı peynir ekleyin. Pizza yapmak, farklı yiyecek gruplarından pek çok çeşidi bir araya getirmenin en yaratıcı ve eğlenceli yollarından biridir.

https://ikiannebirmutfak.com/collections/2-yas/products/cocuklar-icin-pizza-tabani

  • Okul öncesi dönemdeki çocuğunuza sağlıklı bir ana öğünün ve ara öğünün ne olması gerektiğini öğretin. Her ana öğüne mutlaka bir sebze ve meyve, ara öğünlerde de bunlardan bir tanesini yemesi gerektiğini ona anlatın.
  • Yiyecekleri farklı şekiller ve sunumlarla ona yedirmeye çalışın. Bazen aynı yiyeceğin farklı görsellikte hazırlanması, onun ilgisini hiç hesaplamayacağınız ölçüde çekebilir. Örneğin, bütün bir havuç, küp küp doğranmış havuç ve rendelenmiş havuç onun dünyasında tamamen farklıdır ve birini reddederken bir diğerini sevebilir.
  • Ana ve ara öğünleri eğlenceli hale getirin. 
Küçük çocuklar yaratıcılıkla hazırlanan sağlıklı atıştırmalıklara tahmininizden fazla ilgi duyar. Mesela, “ağaç dalında karıncalar” temalı bir atıştırmalık için ortadan ikiye böldüğünüz kereviz saplarının üstüne fıstık ezmesi ya da diğer ezme türlerinden bir tanesini sürdükten sonra karıncaları ekleme kısmını çocuğunuza bırakabilirsiniz. Üzüm kurusu, kuru yaban mersini gibi kurutulmuş doğal meyveler bu işi gayet iyi görür.

 


Yorum Yap