2019 Çocuk Sinemasına Gelen 5 Animasyon Film Harikası

Kışın soğuğunu dışarıda bırakıp sığındığımız, yazın deniz kenarına kaçamayanların soğunda ferahlık bulduğu sinem salonlarının enerjisi, ruhu, burası bir başkadır gerçekten... Hemen hemen her yaştan insanın keyif aldığı ortak bir merkez gibi, şehirde soluklanabildiğiniz, kendinizi unutabildiğiniz, ağladığınız, güldüğünüz, değiştiğiniz, kararlar aldığını bir yer. 

Miniklerimiz için de durum pek farklı değil. Ve bunun gayet iyi farkında olan yetişkin dünyası da muhteşem animasyon filmlerle çocuğun bu keyfine keyif katmaya devam ediyor.

Acaba 2019'da neler olacak? Hangi stüdyolar, hangi fimlerle gözümüze şenlik sunacak? Disney ne işler çeviriyor, Elsa ile Anna ne yapıyor; bizim Kral Aslan krallığını hala sürdürüyor mu? İtiraf edin, siz de bizim kadar merak ediyorsunuz :))

TOY STORY / OYUNCAK HİKAYESİ 4 (Haziran)

Woody, Buzz ve ekibin tamamı hayatımıza geri dönüyor; yuppiiii! Hatta ekibe bir de yeni katılım var, Forky ancak bunun dışında pek de bir şey bilmiyoruz. Oskar'larda adını söz ettirmiş bir diziden bahsettiğimizi hatırlayacak olursak, beklentirlerimizi yüksek tutmakla hata etmeyiz herhalde :)

FROZEN 2 (Kasım)

Büyük bir sır perdesi arkasında hazırlanmakta olan Frozen'ın ikinci filmi, ilkinden 6 yıl sonra çocuklarla buluşmaya hazırlanıyor. 2019'u sonuna doğru perdelerini aralayacak olan filmde, ilkinden aşina olduğumuz hemen hemen tüm sanatçılar aynen yer alıyor. Let It Go ile sadece çocukların değil anne babaların da hayatlarına hatta damarlarındaki kana işleyen (!) filmin ikincisinde de yine genetiğimizle oynayacak bir şarkı olacak mı doğrusu biz merak içindeyiz :)))

DUMBO (Mart)

Aramızdaki Tim Burton hayranları ellerini kaldırsın! Tim Burton deyince haliyle hafif karanlık, bol melankoli geliyor. Dumbo da bundan bayağı bir payını almış gibi. Bireyler arasındaki farkların dışlanılası değil aksine kutlanması gereken bir özellik olduğunu anlatan klasik hikayeden hareket eden Burton, sirkte kulaklarının iriliği yüzünden bolca dalga geçilmekte olan filin bakımı için çocuklarını görevlendiren sirk sahibi, fil ve çocukların ilişkisi üzerinden büyülü bir dünya yaratmış.  

ALADDİN (Mayıs)

Aladdin'in ilkini ne kadar sevdiğimi, albümünü devamlı büyük bir keyifli dinlediğimi gayet net hatırlıyorum. Animasyon film hayranı olarak filmin hemen hemen her karesi de aklımda ancak çocuklara uygunluğu açısından ta o zamanlar da şüphelerim vardı. Hikayelerde 'korkunç' olaylar olmasına halk masallarından da alışımız ancak ne zamanki o sahneler okunan cümleler olmaktan çıkıp sinemanın büyülü dünyasında animatik sahnelere bürünüyorlar, o zaman durum gerçekten korkunç olabiliyor. Filmi ancak baharda görebileceğiz, o yüzden önceden bir şey söylemek pek mümkün olmasa da gitmeden önce uygunluk yaşını kontrol etmekte fayda var. Bu arada yönetmen Guy Ritchie desek! :)

 

ASLAN KRAL (Temmuz)

Seyredilme rakamlarına bakarsanız tek başına teaser'ı bile sükse yaratmaya yetmiş gibi görünüyor! Demek ki Simba, Scar ve Zazu'nun dönüşüne tek sevinen bizler değilmişiz! :) Yaşasın Aslan Kral Yaşasın Krallığı :)

 


Yorum Yap