Yardım Edin, Bebeğim Kabız!

Her şeyden evvel kabızlığın ne olduğuna bir bakalım… Kabızlık, dışkının oldukça sert olarak, ıkınarak, zorla yapılması halidir. Uzun aralıklarla ancak normal kaka yapması durumu bazı durumlar kabızlıkla karıştırılabiliyor. Oysa bebeğin kaç günde bir tuvaletini yaptığı konusu değil, yaparken zorlanıp zorlanmadığı sorusu, kabızlık tanımı için kritiktir.

Kabızlık olduğuna eminsek nasıl hareket etmeli? Dr. Aylin Şimşek’in de videoda örneklendirdiği gibi; kabızlığa sebep olduğu bilinen bir takım olası rahatsızlıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ek gıdaya geçişle birebir bağlantılı olarak yaşanan bir kabızlık sorunu ise beslenme yakın takibe alınıp hangi gıdalar yedirildiğinde kabızlık sorununun yaşandığı gözlemlenmelidir.

Kabızlık yapan ve barsak hareketlerini düzenleyen / hızlandıran gıdalar hakkında bilgi sahibi olup bebeğin günlük menüsü bu doğrultunda düzenlenmelidir. 

Bağırsakların düzenlenmesinde yardımımıza yetişen gıdalar: kuru kayısı, kuru erik, elma, armut, incir, yulaf, balkabağı, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.


Yorum Yap