Tebrikler İkiz Annesi Oluyorsunuz!

İkiz annesi Gamze Mut (instagram.com/annemut_lu), ikiz annesi olmanın güzelliğini ve zorluğunda tek solukta anlatıvermiş... Çocuklu hayat zor derken, ikizli hayat başka bir şey dedirten bu yazı, hepimize ama en çok da aramızdaki ikiz annelerine gelsin :) Ellerine sağlık Gamze! 

88'de 1 ihtimali tutturup ikiz bebekleriniz olduktan sonra ikisini de aynı kucakta, eşit sararsınız. Fiziğiniz, kimyanız, biyolojiniz şu yönde değişir; iki büyük sevgi için sizin artık kocaman bir kalbiniz vardır.

Tebrikler ayvayı yediniz!
İkiz bebeklerimizin olacağı haberini aldığımızda bizim sevincimizi, doktorumuzun sevincimize ortak olmakla beraber yüzünde beliren acıma duygusunu şimdi daha iyi anlıyorum.
İki bebeğin dünyaya gelişiyle birlikte, hastanede geçen rüya gibi bir günün sonunda, mücadele günlerinin başladığı, kalabalığın azalmasıyla kabak gibi ortaya çıkmıştı.
Şimdi sizin kafanızda iki soru var?
1-İkiz bebek bakımı nasıldır?
2-İkiz annesi nasıl olunur?
2'şer saat arayla mütemadiyen sağdığınız sütünüzü bebeklerinize pay ederken 1cc bile geçmediğine emin olduktan sonra haklı bir gururla bebeklerinizi besliyorsunuz. Haklı gurur diyorum çünkü, ikiz annesi için iki bebeğine süt üretebilmek hayati bir önem taşıyormuşcasına mühim bir konu. Sütünüz yetersizse mama takviyesinde bulunuyorsunuz. Zamanınızın büyük kısmı beslenmeleriyle geçiyor. Bir de ikisinin birden yediğini çıkarma durumları var ki, size hem bunları hazırlamak hem de çıkanı temizlemek düşüyor. Beslenmeden arta kalan zamanda bir fiil alt değiştiriyor, gaz çıkarıyor, uyku için hazırlıyorsunuz. Bu döngü nadiren yolunda gidiyor tabii. Birinin gazı çıksa diğerinin çıkmıyor, biri sussa diğeri ağlıyor. Tam ikisini de uyuttum derken, biri kesin bu sessizliği gırtlağının tüm hünerlerini kullanarak bozuyor. Diğeri de uyanmasın diye uyananı odadan kaçırmak saniyelerle ölçülüyor. Uykusuzluk, yorgunluk hat safhada, akıllar karışık. Kendi kendine konuşmaya başladığın an, tebrikler doruk noktadasın.
Lohusa depresyonu, sendromu, hüznü hiçbirine girecek zaman yok. Omzumda kaç kusmuk lekesi var? Bez değiştirme esnasında kaç kere çiş yapma anına denk gelip, üzerimde kurudular? Kafamdaki topuzu 1 hafta olmuş açılmayalı. Duş almak artık bir lüks.
Kızkardeşim ve eşim Serhat'ın desteğiyle böyleydi trafik. Aynı anda mama hazırlamak, aynı anda sağma makinasından ikisine de yetecek kadar süt çıkarmak, hızla bez değiştirmek hayati önem taşıyor hepimiz için.
Hastalık durumları, diş çıkarmaları, uykusuzluktan bitap, memelerinin acısından muzdarip, daha önce yaşadığınız hiç bir yorgunlukla kıyaslanamayan bir yorgunluk. Sürekli acıkan, sefil olmuş, bebeklerinden biri kucağındayken aklı hep diğerinde olan, bebeklerine yetemeyeceği düşüncesiyle vicdan muhakemesinden bir kere bile haklı çıkamayan ama gözleri birbirine dokunduğu anda mutluluktan eriyen annelerdir ikiz anneleri.
İkiz annesi olmak demek, bebeğinizin en güzel yerine bir öpücük kondurmuşken haksızlık olmasın diye diğerini de aynı yerinden öpmek demek.
İkiz annesi olmak demek, bebeğinizin teki uyandığında diğerini de uyandıracak korkusuyla parmak uçlarıyla uzun atlayış yaparak uyananı odadan kaçırmak demek.
İkiz annesi olmak demek, birini kucağınıza aldığınızda diğer bebeğinize haksızlık olacağını düşünüp vicdan muhakemesiyle, ikisini de kucağınıza alıp bel fıtığı olmak demek.
İkiz annesi olmak demek, sağ elinizle bebeğinizi yıkayıp sol elinizle diğerini oyalamaya çalışırken neden dört kolunuzun olmadığını düşünmek demek.
İkiz annesi olmak demek, dışarıda gören herkesin 'İkiz mi? Tüp bebek mi? Doğal mı?' sorularına maruz kalmak demek.
İkiz annesi olmak demek, dışarı çıktığınızda farklı yönlere koşan iki çocuğun adeta bir tenis turnuvasındaymış gibi kafanızı bir sağa bir sola çevirerek hangisinin peşinden koşmak için karar vermeye çalışmak ve yardım almadan tek başına dışarı çıkamamak demek.
İkiz annesi olmak demek, yolculuğa çıkarken her eşyadan ikişer tane alıp arabayı doldurduktan sonra kendinize iki parça eşya almak ve iki oto koltuğu arasında tek bacağının üzerinde bebeklerini beslemeye çalışırken türlü parendalar atmak demek.
İkiz annesi olmak demek, sabah uyandığınızda farklı iki sesin "anniii" çağrısıyla uyanıp öpücüklere boğulmanız demek. 
İkiz annesi olmak demek, birinin yediğini diğerinin yemeyip farklı iki damak tadına yemek beğendirmek demek.
İkiz annesi olmak demek, bebeklerinizden biri hastalandığında diğerinin hastalanmaması için önlemler alırken bu kaçınılmaz durumu ikinci kez baştan yaşamak demek.
İkiz annesi olmak demek, az uyku, az yemek, az dinlenmek, çok mutluluk demek.
İkiz annesi olmak demek sütünüzü paylaştırırken milim milim ölçmek demek.
İkiz annesi olmak demek, gücünüzün tükendiğini hissettiğiniz anda gözlerindeki sevinci yada acıyı gördüğünüz anda düşen omuzlarınızın dimdik olması demek.
İkiz annesi olmak demek, yüreğinize iki kocaman sevgiyi sığdırmak demek.
Ama asıl ikiz annesi olmak demek, bu listenin iki kat uzayacağını bilerek seçme şansınız olsa yine de ikiz annesi olmayı istemektir.
İkiz annesi olduğum için teşekkürler hayat...
Gamze'nin Diğer Yazısı
Tüm Annelerin İhtiyacı Olan:

28 yorum


 • luxurirlib
  Amoxicillin[/url] Amoxicillin Online pjr.efse.ikiannebirmutfak.com.hny.uo http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • iqivibukow

  ] Amoxicillin 500 Mg Dosage lpl.irnv.ikiannebirmutfak.com.fgg.lx http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


 • aguyizowabuza
  500mg Capsules[/url] Amoxicillin 500mg qpr.kdmd.ikiannebirmutfak.com.qqm.tf http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • anmehiwavil
  Amoxicillin Online[/url] Amoxicillin 500 Mg zlx.cjqr.ikiannebirmutfak.com.qmz.qo http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • obatosuz

  ] Amoxicillin No Prescription sjm.ydnp.ikiannebirmutfak.com.mkt.rs http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


Yorum Yap