Pütürlü Besinleri Yedirmekten Korkmayın!

Ek gıdaya geçiş noktasındaki pek çok annenin en büyük korkularından biri bebeğinin boğazına bir şey kaçması, boğulması. Yavrunuzun bir anda öğürüp, nefes alamaz gibi olması, yüzünün kızarıp boğuluyor gibi olması, hiç şüphesiz her annenin tüylerini diken diken eden, hatta elini ayağını kesen bir durum. Öte yandan bu ihtimalden hareketle bebeğin ilk öğürmesiyle pütürlü yedirmekten tamamen vazgeçmek, mükemmel püreler hazırlayıp pütürlü gıdalara geçişi ötelemek de aslında bir o kadar sakıncalı.

Bu süreci hem annenin için rahat ettirecek hem de bebeğin gelişimini doğru bir şekilde teşvik edecek şekilde yönetebilmek için yapabileceğimiz bir kaç şey var:

  • Bebeğin diş durumuna göre doğru besinleri seçmek,
  • Boğazı tıkaması olası yuvarlak formlu besinlerden uzak durmak,
  • Alt ve üst dişlerin çıkmasıyla pişmiş besinleri tercih etmek.

Ayrıca bebeğin beslenmesiyle ilgilenen tüm yetişkinlerin boğulma durumunda yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olması da çok önemli.

Farklı yaş gruplarındaki bebek ve çocukların boğazına gıda veya bir obje kaçması halinde ne zaman müdahale edip ne zaman etmeyeceğimizi, edeceksek de bunu nasıl yapacağımızı bilmek, bu konuda kendimizi rahat ve güvenli hissetmemizi sağlayacaktır.

Eğer bebeğinizin pütürlü gıdaya geçmiş olması gerekirken bu konuda zorlandığını hissediyorsanız; ne versem çıkarıyor, öğürüyor diyorsanız işinize yarayacak önerilerimizi seyretmenizi muhakkak öneririz.

 


Yorum Yap