Kahvaltı Yok mu Şu Kahvaltı, Bebeklere Ne Yapmalı? (8-12 Aylıklara)

Annelerin en dertli konularından biri de kahvaltıdır. Kahvaltı, bebeklerin direnç gösterebileceği bir 8.aydan sonra bebekler, yavaş yavaş alışılagelmiş kahvaltı besinlerini tatmaya başlayabilirler. Bu dönemle birlikte, yumurtanın sarısı, peynir, tam buğday un ekmek öğünlerine girebilir. Yine de bu alerji riski taşıyan besinleri tanıştırırken dikkatli olmak önemli.

6-7 Aylık Bebekler için Kahvaltı Önerileri yazımız ve videomuzda da belirttiğimiz gibi, 8.ayda bebeğiniz bir öğünde 4-6 yemek kaşığı yemeğe başlayabilir. 9.aydan itibaren de artırarak, bebeğinizin doktorunu aksini söylemediği sürece, kahvaltı öğününde de 6-8 yemek kaşığına kadar çıkabilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi, her bebek farklıdır, onun kapasitesine de saygı göstererek beslenmesi önemli.

8. aydan itibaren bebeğin el-ağız koordinasyonu gelişeceği için artık kendi kendine yemesi, elleriyle beslenmesi için kesinlikle desteklenmesini öneririz. Mama sandalyesinin tepsisine veya tabağına koyacağınız parçaları kendi yedikçe yemekle ilişkisi de güçlenecektir. Etraf kirlenecek, bebeğiniz de ama bırakın kirlensin, yemekle arası iyi olsun.

Yumurtalı Kahvaltı Hazırlarken

Yumurtanın bebekler, çocuklar ve hatta yetişkinler için de pişmiş yenmesi, salmonella riskini bertaraf etmek için önemlidir. Bu dönemde yumurtanın sarısı ile omlet, krep, muffin yapmanızı veya haşlanmış yumurta olarak vermeniz uygun olacaktır.

Yumurtayı iki şekilde haşlayabilirsiniz; her ikisinde de oda sıcaklığında suya koyup kaynatmaya başlamanız gerekir. Yumurtanın da buzdolabından çıkarıldıktan sonra haşlanmasını öneririz. Her ikisinde de suyun kaynamasını bekleyin. Daha sonra ister kaynar suyun içinde tencerenin kapağını kapatıp 12 dakika kadar bekletin, ister kısık ateşte 8 dakika daha kaynatın.

Bu dönemde, yumurta alerjisi riski olan bebeklerimizi de göz önüne alarak hem yumurta sarılı hem de yumurtasız alternatiflerimiz hazır. 

PEYNİRLİ & ZEYTİNLİ YUMURTA

PEYNİRLİ OMLET

AVOKADOLU EKMEK

ELMALI YULAF

Minnoşların kendi kendilerine yemelerine izin vermek demek ev daha da kirlenecek demek; işte tam da bu noktada bu Amerikan Servisler harika! :)))

 

 

 


7 yorum


  • onotugwayoka
    Causes Gallstones[/url] Amoxicillin rwr.dakj.ikiannebirmutfak.com.cht.ob http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

  • ehuneduh
    Without Prescription[/url] Amoxicillin xuk.yywf.ikiannebirmutfak.com.rdb.un http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  • efusutakuizaq
    Causes Gallstones[/url] Amoxicillin xwt.nyre.ikiannebirmutfak.com.qcy.ac http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  • oyetatewud
    500 Mg[/url] Amoxicillin 500mg Capsules rdg.uxce.ikiannebirmutfak.com.xxq.rs http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  • udaliideoqipo
    500mg[/url] Amoxil mjz.qndr.ikiannebirmutfak.com.rlg.so http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Yorum Yap