İştahsız Çocuklara Yemek Yemeyi Sevdirmek

Bir zamanlar ıspanaktan brokoliye, önüne koysam yiyen çocuklarımıza ne oldu böyle? Birden köfte – pilavcı olup çıktılar. Az yer, hiç yemez oldular.

Çocuğum çok iştahsız, yemek yemeyi sevmiyor; ağzına bir lokma alıyor, saatlerce tutuyor diyen annelerin sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Elden bir şey gelir mi? Gelir! 2 yaş ve üstü, iştahsız çocukları yeniden yemekle barıştırmak için işte altın değerinde 6 tavsiye…

  • Değişik lezzetlerle tanıştırmaktan çekinmeyin.
  • Kendi kendilerine yiyebilecekleri yemekleri de menüye katmayı unutmayın.
  • Yemek yemenin sosyal bir etkinlik olduğunu unutmayın; arkadaşlarıyla yediklerinde birbirleri üzerinde pozitif etkisi oluyor.
  • Sizin yemek alışkanlıklarınız onlar için en önemli model.
  • Gıdaları ve faydalarını ona anlatın.
  • Alışverişten sofraya tüm sürece dahil edin.

Çocukları sürece nasıl dahil edebiliriz? Özellikle bebekler için tehlikeli değil mi?

Bebek ve çocuklarınızı, yaşlarını dikkate alarak farklı oyun ve beceriler üzerinden mutfağa ve yemek pişirme sürecine katabilirsiniz.

Bebeğiniz 18 ay ile 36 ay arasındaysa; ona görev vermeden önce sıcak/kaynar su, ateşe, sivri kesici aletlerle ilgili güvenlik önlemlerini aldığınıza emin olun. Güvenliğinden emin olduktan sonra lavobo önüne atacağınız bir ufak taburenin üzerine çıkıp meyve sebzeleri yıkamak; roka, marul gibi elle doğranması tavsiye edilen yeşillikleri elle doğramak, karışıma baharat katmak gibi minik ödevler verebilirsiniz.

4 ila 5 Yaşındakilerle... 

Mikseri tutmak; yumurtayı kırmak, ılındıktan sonra katı yumurtanın kabuklarını soymak, limon veya portakal sıkmak, sofranın kurulması veya toplanmasında yardımcı olmak gibi pek çok ve bir önceki gruba göre daha sofistike görevleri bu yaş grubu rahatlıkla yapabilir. Önemli olan görevlerini yaparken sizin de başınızda durmanız. Özellikle mikser gibi elektrikli aletlerin kullanımında bu çok önemli.

Bebek ve çocukların bu şekilde görev alması ortaya çıkan yemekleri sahiplenmeleri açısından çok etkili; bu da onların bu yemekleri yeme ihtimalini de artırıyor. Belli mi olur; bir bakmışsınız iştahsızlığından dem vurduğunuz minnoş bir küçük şefe dönüşüvermiş!

Bu yaşa kadar sizinle birlikte mutfakta rol almaya alışmış ve bunu sevmiş bir çocuk daha ilerki yaşlarında da daha zorlu görevlerde sizin yanınızda yer alacaktır. Eğer arzu ederseniz, 8-36 aylıklar, 4-5 yaşındakiler ve 6-9 yaşındakiler olmak üzere 3 farklı gruptaki çocuklarla neler yapılabildiğini anlattığımız videolardan daha detaylı olarak fikir alabilirsiniz.

Tüm bebeklerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı olması dileğiyle ;)


Yorum Yap