Hafta Hafta Bebek Gelişimi: 4-6 Aylık Bebeğimi Geliştirecek Oyuncak Önerileri

Bebeğiniz 6. ayını doldurmaya yaklaşırken, o kadar çok gelişimin içinden geçiyor ki! Bir kere 6 ay demek bir çok bebek için ek gıdaya geçiş demek olduğuna göre, bol bol el - ağız hareketi görüyorsunuzdur. Hatta 'Ay bu eline geçirdiği her şeyi ağzına tıkıyor,' diye feryat etmekten kendinizi alıkoyamıyor bile olabilirsiniz; çok normal! Onunki de, sizinki de :)

Oturmaya ve fiziksel olsun, duygusal olsun, zeka gelişimi açısından olsun, gelişimindeki önemli köşeleri aldıkça, oyun ve oyuncak konusu da gittikçe artan bir ağırlıkla hayatına girer. Oyun bebekler için çok önemli çünkü etraflarını saran dünyayı oyun oynayarak keşfediyorlar. Oyun oynarken gözlemliyorlar, keşfediyorlar, deneyler yapıyorlar ve irdeliyorlar. Kısacası hem entellektüel hem de sosyal becerilerini geliştiriyorlar.

Oyun bir bebek ve çocuk için eğlenmek ile eş anlamlı olduğu için, onu bilmediklerini öğrenmeye, yeni beceriler geliştirmeye motive edici gücü de eşsiz.

İşte bu yüzden piyasada bu dönem bebekleri için ne hangi oyuncaklar var; ne tür seçimler yapmak akıllıca olur bir bakalım istedik...

6 AYLIKLARA, GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEYİCİ VE EĞLENDİRME GARANTİLİ 3 ÖNERİ

1. İnce Motor Gelişimini Destekleyici Renkli Tırtıl   

                 

                          

Bebeğinizin birbirlerine geçirip birbirlerinden ayırabileceği; arkadaş canlısı tırtıl, hem  sevilen boncuk eğlencesi hem de başta ince motor olmak üzere tüm becerileri destekliyor. Renkli boncukları kavramak ve keşfetmek ince motor becerilerini geliştirir. Bebeğiniz boncukları takıp çıkarırken sorun çözme becerilerini geliştirir. Bebeğinizin duyusal gelişimini uyarır.

Satın almak için: TAK-ÇIKAR RENKLİ TIRTIL

2. Kaba Motor Gelişimlerini Destekleyici Renkli Bloklar

Bebeğiniz on renkli bloğu üstü açık kovanın içine veya şekil ayırma deliklerinden atabilir. Kovayı bloklarla doldurmak onları heyecanlandırır ve göz-el koordinasyonu ile diğer erken dönem becerilerin geliştirilmesi için harika bir yoldur.
Bebek blokları ayırma ve dizme oyunu sırasında şekilleri tanımayı ve eşleştirmeyi eğlenerek öğrenir.

Satın almak için: FISHER PRICE RENKLİ BLOKLAR

3. Yokum ama Varım!

                   İç içe geçmiş renkli kaplar bir insana ne öğretebilir ki diye düşünmeyin... Büyüğün içine küçüğünü yerleştirdiğinde küçük artık görünmez olsa da halen orada duruyor! İşte bu, bu dönem bebeği için devrimsel bir keşif. Görmediği şeyin evrenden silinip gittiği anlamına gelmediğini fark etmesi, önemli bir gelişim aşamasını kaydetmesi anlamına gelir. Bu yüzden bu tarz büyüklü küçüklü oyuncaklarla bu aşamasını desteklemek iyi bir fikir olacaktır. 

Satın almak için: İÇ İÇE GEÇEN KAPLAR 


Yorum Yap