Hafta Hafta Bebek Gelişimi ve Oyun Önerileri - 16. Hafta - 24. Hafta

4 İla 6 Aylık Bebeklerde Gelişim Noktaları

Henüz tam olarak hareketlenmediyse de emin olun çok yakında başlayacak. Kendi etrafında yuvarlanma, oturma, emekleme gibi aktiviteler için çok önemli olan sırt kaslarını çalıştırmaları önemli; o yüzden pek hoşuna gitmese de ‘tummy time’ – ‘karın üstünde vakit geçirme’ egzersizini ihmal etmeyin.

Dil konusunda çok ciddi ilerlemeler kaydettiği bir döneme giriyoruz; sizi dinliyor, taklit etmeye çalışıyor. Anadilindeki hemen hemen tüm seslere artık aşina; hatta siz tam olarak ayırt edemeseniz bile, o kendi içinde heceleme çalışmaları bile yapıyor.

5. aya yaklaşırken bebeklerin sizin yaptığınız sevgi gösterilerinin benzerlerini size yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Hatta sizin onu güldürmek için yaptığınız komik suratları, bir bakmışsınız o da size yapıyor. Onun da sizi güldürebildiğini hissetmek onu çok mutlu edecek. Bu arada dil gelişimi tüm hızıyla devam ediyor. Repertuarına yepyeni sesler eklemesi muhtemel.

Aktivite Önerileri

Dil ve iletişim becerilerinin bu kadar hızla geliştiği bu dönemde 2 aktivite çok önemli: kitap okumak ve müzik dinletmek / yapmak.

Kitap okumak, dili anlama ve konuşma, problem çözme, hayal etme, konsantrasyon, yaratıcılık ve dinleme becerilerini geliştirir.

Kitap okumak

 • Kitap okumaya başlamadan önce yorgun, aç, altı ıslak olmadığına emin olun.
 • Büyük ve renkli çizimleri olan kitapları tercih edin. Çizimler mümkünse bildiği objelere ait olsun (hayvanlar, meyveler, taşıtlar vs.)
 • Okurken farklı karakterlere veya duygulara farklı tonlar seçin.
 • Onu hep takip edin ve yorulduğunu hissettiğinizde ara verin.
 • Yaşları büyüyüp okuyacağınız kitap konusunda tercih belirtecek noktaya geldiklerinde devamlı aynı kitabı seçmelerine psikoojik olarak hazırlıklı olun J
 • Dönemsel olarak kitap okuma etkinliğinden uzaklaşabilirler, siz yine de ısrarcı olun. Başka tür kitaplar seçmeyi deneyebilirsiniz. Ya da aynı kitabın resimlerinden hareketle farklı hikayeler uydurabilirsiniz. 

Müzik dinletmek / ses yapmak

 • Evdeki plastik su şişelerinin veya kırılmayacağından emin olduğunuz başka kapaklı kutuların içine, fakrlı farklı hububatlar koyarak koca bir orkestra yaratabilirsiniz. Farklı büyüklükteki farklı parçalar farklı sesler çıkaracaktır; onun sevdiği bir şarkıyı söyleyip ritim tutabilirsiniz.
 • Farklı mutfak aletlerinin yardımıyla beklenmedik sesler çıkarabilirsiniz; örneğin su dolu bardağın içine kamışla üflemek; alüminyum folyo kırıştırmak, tencere kapaklarını birbirine vurmak, mutfak zilini kurmak :)

Hareketliliğini teşvik etmek

 • Yere serdiğiniz oyun matı veya yumuşak bir örtü üzerinde karın üstü yatırın. Gözünün ucuyla görebileceği bir açıda siz de yanına uzanın. Şİmdi arada kendinizi gösterip arada bir yok olun. Dikkati, yaptığı jimnastiğin yoruculuğundan sizi aramaya kayacak, karnını ve sırtını çok da hissetmeden güçlendirmiş olacak.
 • Aynı şekilde çok sevdiği bir oyuncağı onu, yüzüstü yatırdıktan sonra, bir yere saklayıp arada yeniden oradan çıkarın. Bu dönem yavaş yavaş, bir şeyi göremeseler de orada var olmaya devam ettiğini anlamaya başladıkları dönem olduğu için bu oyun onun bu algısının gelişmesine de faydalı olacaktır.

 

Evinizde Emzirme Yastığı varsa emzirme bittikten sonra da bebeğinizi otururken desteklemek veya daha da büyüdüğünde yer hareketleri, farklı oyunlarda kullanmak için muhakkak saklayın.


8 yorum


 • isokehunota

  ] Amoxicillin Online cnm.gezk.ikiannebirmutfak.com.mfq.vv http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


 • filapafivej

  ] Buy Amoxicillin imy.buca.ikiannebirmutfak.com.ovq.xc http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


 • ozehedulu
  500mg[/url] Buy Amoxicillin uiv.kriq.ikiannebirmutfak.com.dav.ho http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • aagilumiiub
  Without Prescription[/url] Amoxicillin 500 Mg pnp.femw.ikiannebirmutfak.com.bwm.qm http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • upokooqg
  Amoxicillin[/url] Amoxicillin 500 Mg uyt.pcyb.ikiannebirmutfak.com.mus.pi http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Yorum Yap