Hafta Hafta Bebek Gelişimi ve Etkinlik Önerileri - 8 ila 12. Hafta

Bu dönemin bebeklerde olağan olarak gözlemlenecek gelişmeler:
  • İnsanlara gülümseme ve ses çıkarma
  • Sevincini kollarını ve bacaklarını sallayarak ifade etme
  • Bir olayın diğerini takip ettiğini öğrenme

Artık duyular dünyayı algılama yolu olarak birlikte hareket etmeye başlıyorlar. İki-aylığınız için bir sürü duyu-uyarıcı tecrübe sunduğunuzdan emin olun. Ve sosyal yeteneklerin başlamasının keyfini çıkarın ... ilk gerçek gülümseme gibi!

  • İnsanlara gülümseyebilir ve konuşulduğu zaman ses çıkarabilir
  • Heyecanını kollarını ve bacaklarını sallayarak gösterir
  • Bir olayın diğerini takip ettiğini öğrenebilir
  • Yanından gelen bir sese doğru dönecektir, ama sadece önündeki seslerin yerini belirleyebilir
  • Bir şeyleri nasıl yapacağını keşfetmeye başlayabilir

 

ÖNERİLERİMİZ

KARINDAN KONUŞMA

Bebeğiniz konuşmaya ve alfabeyi keşfetmeye çalışıyor. Ona karından konuşun. Konuşmayı ve dili duyusal bir deneyime çevirir.

İhtiyacınız olan: Ağzınız, Yumuşak battaniye

Bebeğinizin elbiselerini çıkartın ve battaniyenin üzerine sırt üstü yerleştirin. Yanına oturun ve muhabbet etmeye başlayın, bu sırada karnını okşayın. Şimdi karından konuşma zamanı. Yüzünüzü bebeğin karnına koyun ve konuşmaya, şarkı söylemeye komik sesler çıkartmaya başlayın. Konuştukça sesinizi yükseltin ve alçaltın. Her kelimenin sonunda bir öpücük kondurun. Her karından konuşma sonrasında kalkın ve gülümseyin. Bebeğiniz bunu sevecek ve gülümseyecektir.

Güvenlik: Çok yüksek sesle konuşmayın. Bebek tamamen çıplakken oynuyorsanız yanınıza bir bebek bezi bulundurun!

Faydaları: Vücut farkındalığı, Dil gelişimi, Duyu gelişimi, Sosyalleşme

BİR SIR İSTER MİSİN?

Bebeğinizin konuşmasına henüz vakit var ama bu iletişim kurulmasından zevk almayacağı anlamına gelmiyor tabii ki:) Özellikle alt değiştirme tablasında; o sırt üstü yatar, sizin de yüzünüz ona dönük ve yakınken bu tarz oyunlar ona çok büyük keyif verecektir. 

İhtiyacınız olan: Tuvalet kağıdı rulosu benzeri bir kağıt tüp

Faydaları: Duyu gelişimi

Kağıt ruloyu bir kucağına yaklaştırıp komik, melodik veya fısıltı şeklinde bir şey söyleyin. Sonra yüzüne bakın; ilgili gibiyse şimdi diğer kucağına aynı şeyi yapıp reaksiyon vermesini bekleyin ve gözlemleyin. Olur da aklı karışmış gibi görünürse, bu sefer ona bakarak ve ruloyu kullanmadan aynı sesi çıkarın ki sesin kaynağının siz olduğunu anlasın.

BAKALIM HANGİ KOKULARI SEVECEKSİN?

Bebelerin anne sütünün kokusuna gösterdikleri hassasiyeti düşünürseniz ne kadar profesyonel bir burun olduklarını bilirsiniz :) Konu anne sütüyse öyle, peki ya başka kokular da aynı şekilde onları heyecanlandırıyor mu? Anlamak kolay; üstelik çok da keyifli.

İhtiyacınız olan: olgun bir muz, farklı baharat kutuları, parfüm şişesi

Faydaları: Duyu gelişimi

Bebeğinizi kucağınıza oturtun ve keskin kokuları olan baharat ve diğer objeleri teker teker onun burnunun yakınından geçirecek şekilde algılamasına izin verin. Hatta koklamasına fırsat tanırken koklattığınız şeyin ismini tekrarlayabilirsiniz. Bakalım hangisinden burnunu kaçıracak; hangisini sevecek :)

Burada dikkat edilmesi gereken husus; burnuna kaçacak toz halindeki malzemelerden uzak durmak veya kaçmayacak kadar uzağında veya korunaklı sunmak

 

 


Yorum Yap