Hafta Hafta Bebek Gelişimi ve Etkinlik Önerileri - 4 ila 8. Hafta

4 ile 8 Haftalık Bebeklerin Temel Özellikleri Nedir?

  • 20-25 cm uzaklıktaki nesneleri görebilir fakat detayları ya da tam renk spektrumunu ayırt edemez.
  • Kısa mesafelerdeki nesneleri gözleriyle yavaşça takip eder.
  • Basit yüz ifadelerini taklit eder ve biri onunla konuştuğunda dikkatli şekilde bakar.
  • Yüksek sesli ve ani seslerden ürker
  • Yumrukları kapalıdır
  • Beyni büyük bir süratle büyümektedir.

 

4 - 8 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİNE DESTEK 4 ÖNERİ

 

Muhabbetiniz Bitmesin :)

Bebeğinizin ilk haftalarından itibaren başlayan diyalog aslında bir ömür boyu sürecek diyaloğun başlangıcı. O yüzden onunla devamlı olarak konuşun ve ona şarkı söyleyin. Hem unutmayın onlar dünyanın en merhametli dinleyici grubudur; sesinizin detone olması veya sözleri unutmanız onlarda en ufak bir hayal kırıklığı yaratmaz! Okuduğunuz kitabı, gazeteyi dahi yüksek sesle okuyabilirsiniz; sakın ilgisini çekmeyeceği yanılgısına kapılmayın. Sizin sesinizi duymak ona kendisinin güvende olduğu, sevgiyle donandığı hissini yaşatmasının yanı sıra cümleleriniz de dil gelişimini destekleyecektir. Lütfen unutmayın; her bebek farklı bir tempo ile gelişir, eğer bebeğiniz bu aktivite için hazır değilse, merak etmeyin, daha ileride yine deneyin. 

 

Bırakın Dokunsun

Bebeğinizin küçük ve hassas olduğunu unutmadan ellerine uygun farklı materyallerle tanıştırmak onun etrafını saran bu kocaman ve yepyeni dünyayı tanıması için harika bir fırsat. Farklı materyalleri dokundururken pütürlü, yumuşak gibi tanımlarla ona dokunduklarının özelliklerini anlatabilirsiniz. Farklı ve yeni dokular ilgisini çekecektir. Aynı şekilde banyo yapmak, suyu teninde hissetmek onun için önemli bir deneyim.

Lütfen unutmayın, her bebek farklı bir tempo ile gelişir, eğer bebeğiniz bu aktivite için hazır değilse, merak etmeyin, daha ileride yine deneyin. 

 

Göz Gelişimini Destekleyin

Bu anlamda kullanabileceğiniz onlarca oyuncak var piyasada ancak o oyuncaklar olmaksızın da bebeğinizin göz gelişimine destek olabilirsiniz. Örneğin bir çıngırak ve renkli bir şişeyi gözlerinin önünden yatay olarak tutun ve hafifçe kaydırın. Bunu dikey yönde de objeyi yukarı – aşağı şekilde hareket ettirecek şekilde deneyebilirsiniz.  Unutmayın bebeğinizin dikey hareketi pürüzsüz bir şekilde takip edebilmesi için bir 3 ay daha, diyagonal hareketi kopmadan takip edebilmesi için ise bir 6 ay daha geçmesi gerekecek. Lütfen unutmayın, her bebek farklı bir tempo ile gelişir, eğer bebeğiniz bu aktivite için hazır değilse, merak etmeyin, daha ileride yine deneyin.                

 

Bebek Jimnastiği

Başının üzerindeki oyuncakları bebeğin gördüğü şekilde görmek için yere yatın. Bu, size onu en iyi hangi şekilde konumlandıracağınızı bilmenizde yardımcı olacak. Manzarayı yenilemek için arada bir bebeğinizin pozisyonunu değiştirin. İletişimi artırmak ve oyun zamanını eğlenceli hale getirmek için birlikte oynayın. Bebeğinizin aktif oyun modunda olduğu bir zamanı seçin, uykulu, aç ya da fazla uyarılmış bir zamanı değil. Bunu farkedebilirsiniz, eğer oyuncak o anda fazla kalabalık geliyorsa gözlerini kapatacaktır. Bebeğinizin kelimeler ve hareketler arasında bağ olduğunu öğrenmesine yardım etmek için parçaları hareket ettirirken konuşun: "Sana gülümseyen minik komik suratı görüyor musun?" Jimnastik matında müzikle mırıldanın ya da şarkı söyleyin ve ışıltılı özellikleri işaret edin. Ne kadar çok bebeğinizle konuşur, onunla direkt olarak ilişkide olursanız, gelişmesine o kadar çok katkıda bulunmuş olursunuz. Unutmayın; her bebek farklı bir tempo ile gelişir, eğer bebeğiniz bu aktivite için hazır değilse, merak etmeyin, daha ileride yine deneyin.

 


Yorum Yap