Hafta Hafta Bebek Gelişimi & Öneriler - 12 Hafta ila 15 Hafta Ayrıntılı

12. HAFTA

Parmaklarının, baş parmaklarının birbirinden ayrı organları olduğunu keşfeden bebeğiniz ellerinden büyük heyecan duyacağı bir döneme giriyor :)) Onları birleştirecek, onlara bakacak; tatmak için onları ağzına sığdırmaya çalışacak. İlk 3 ayda sahip olmadığı bir hakimiyeti olacak elleri üzerinde; şimdi ise objeleri kavrayabilecek durumda. Kendisi için fazla ağır olmadıkları sürece onları yakalacak; uzun süreler tutacak; bırakacak ve bu sırada ellerini inceleyecek. Bebek oyun alanında yatarken ona doğru sarkan oyuncakları tutmak isteyecek.

13. HAFTA

Tatlı gülücükler ve minik seslerle kalbinizi çalmaya devam edecek olan bebeğiniz bu dönemde minik gülmeler, kikirdemeler ve benzeri sesleri bir zincir şeklinde arka arkaya bağlayabilir. Okumalarınızdan ve ona konuşmalarınızdan, diyaloğun birbirinden bağımsız minik parçalardan (heceler) oluştuğunu fark ederek o da kendi iletişimini birden fazla parçayı yan yana dizerek kurgulamaya başlayacak.

Bu dönemde olası bir başka büyük heyecan da kollarıyla kendisini kaldırabilecek olması. Günlerdir haftalardır karın üstü yatarken şimdi kollarının yardımıyla üst vücudunu dikleştirip etrafa bakınabilecek :) Bu hareket aynı zamanda askervari sürükleme usulü emeklemenin de başlangıç hareketi. Klasik emeklemekten henüz uzak ama yine bu yer değiştiremeyeceği anlamına gelmiyor!

Şu ana kadar gördüğü hemen hemen her şey onun için aynı derecede ilginçken şimdilerde kendisinin oynamayı, bakmayı, incelemeyi, ağzına götürmeyi özellikle tercih ettikleri olacak. Dikkatle takip ederseniz, siz de kendisinin bazı aktiviteleri, oyuncakları ve oyunları diğerlerinden daha fazla sevdiğini fark edeceksiniz. Plastik kap boş olduğunda mı daha büyük bir hevesle oynuyor yoksa çıngırak gibi ses çıkaran bir şey mi ilgisini daha çok çekiyor?Çalan bir zil sesi mi, yoksa çıtırdayan bir plastik şişe sesi mi onu daha heyecanlandırıyor? Bu tarz sorulara verdiğiniz cevaplara göre, evdeki basit materyallerle ona pek çok farklı oyuncak hazırlayabilirsiniz.

EV YAPIMI ÇINGIRAK

14. HAFTA

Tıngırdayan, sallanan, ses çıkaran oyuncaklar; hele bir de olduğu yerde zıplayan, oynayan, sallanan bir oturak oldu mu; değme sizinkinin keyfine! El göz koordinasyonun hızla gelişmesini tetikleyen her şey bizim de kabulümüz. Farklı farklı dokuları, canlı ana renklerden oluşan ve mümkünse ses çıkaran oyuncaklar sunun ona; ve bırakın doyasıya tadını çıkarsın…

15. HAFTA

Artık bıraktığınız yerde duran bir bebekten kendine kendine hareket eden; dönebilen bir bebeğiniz var ya da olmak üzere. O yüzden de gözünüz hep ama hep üzerinde olsun! Büyük ihtimalle önce belli bir yöndeki dönüşleri halledecek; sonra diğer yönü de beceri havuzuna ekleyecek. Unutmayın bu ciddi bir gelişme. Bunu yaptığında takdir etmeyi; kutlamayı, kendisine heyecanınızı göstermeyi unutmayın. Bir de siz siz olun; o yön bu yön demeyin; asla yanı boş, boşlukta olduğu bir yerde onu yalnız bırakmayın. İnanın göz teması bile yetersiz kalıyor; alt değiştirme tablası gibi bazen yerden yüksekte olan bir yerde olması gerekiyorsa, bir eliniz daima bebeğinizin üzerinde olsun. Eğer örneğin temiz bezi almak için ondan temasınızın kopması gerekiyorsa; o temiz bezlerin yerini değiştirin ki, temiz beze uzandığınız bir anda dahi bir eliniz onun karnını hissedebilsin.

 

 

 

 

 


Yorum Yap