Eyvah Bebeğim İshal Oldu!

İshal, bebeklerde sıklıkla karşımıza çıkan bir konu. Pek çok annenin bu konuya dair cevap aradığı soruların başında da ishal durumunda, nasıl beslenmeli, hangi tedavi yöntemleri öncelikli, hangi tedavi yöntemleri ancak kaçınılmazsa uygulanmalı, gibi sorular akla geliyor.

Sorularımızı sevgili danışmanımız Dr. Gülnihal Şarman'a yönelttik; cevaplarını da sizin için derledik:

Her şeyden evvel eğer ishal olan bebeğimiz annenin emzirmekte olduğu bir bebek ise, annenin emzirmeye devam etmesi önemlidir.

Eğer bebek, ek gıdaya geçmiş bir bebek ise, lif oranı yüksek olmayan gıdaların seçilmesi hiç şüphesiz çok kritik. Bağırsak hareketlerini artırmayacak, patates, tatlı patates, havuç gibi sebzeler tercih edilmeli. Tahıllardan pirinç hazmı kolay bir tahıl olduğundan tercih edilebilir; pirinçli çorbalar yapılabilir. Meyvelerden ise elma, muz, şeftali tercih edilebilir.

İshal özellikle uzamışsa, sütün kesilmesi de söz konusu olabiliyor. Bu durumda süt yerine yoğurt verilebilir.

Bebeğin durumu düzeldikçe normal beslenmeye doğruyu yavaş yavaş geçilmeli.

İyi haber, bebeklerde ishalin aslında oldukça nadiren olduğu. İkinci bir iyi haber de basit ve kolay uygulanabilir yöntemlerle büyük ölçüde korunabileceği.

  1. Hijyen kurallarına uymak;
  2. Açık suları içirmemek
  3. Olası alerjileri kontrol altına almak, bebeklerimizi virütik veya alerji sebepli ishalden korumamıza yardımcı oluyor.

Hatalı ve doğru uygulamaları dinlemek isterseniz Dr. Aylin Şimşek'in videosuna bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI

BEBEKLERDE ATEŞ

Tüm bebeklerimizin sağlıklı olması dileğiyle ;)


Yorum Yap