Emziren Anneler; Sütünüzün Değerini Bilin!

Danışmanlarımızdan Yenidoğan ve Çocuk Doktoru Uzmanı Sevgili Gülnihal Şarman aynı zamanda ‘laktasyon’ konusunda da söz sahibi bir uzman. Kendisine anne sütüne dair merak ettiklerimizi sorduk.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütünün içindeki bağışıklık maddeleri, insan yavrusunun sağlığı için optimum çözümleri içerir. Bebeğin tüm sistemlerinin ömür boyu olası hastalıklardan korunması açısından elzemdir.

Anne sütü ne kadar verilmeli; kesilmesi gerekir mi?

Anne sütünün faydalarını gözler önüne süren araştırmalar arttıkça anne sütünün ne kadar ay ya da yıl verilmesi gerektiği sorusunun cevabı da haliyle uzamaktadır. Ek gıdaya geçildiğinde de kesinlikle devam edilmesi tavsiye edilen anne sütü 1 yaştan sonra da verilmelidir. Bu süreç genellikle anne ve bebeğin bunu sonlandırma isteğinin baskınlaşmasıyla biter. Bu da bebeğin 1 ila 2. yaşı arasında bir zamanı bulabilir.

Anne sütünün azaldığı nasıl anlaşılır?

Bebek özellikle ilk haftalarda çok ağlar; çok az çiş ve kaka yaparlarsa Bebek dönemine uygun fiziksel gelişimini yapamıyorsa Anne büyük bir üzüntü gibi psikolojik bir travma geçirirse Anne sütünün azalması söz konusu olabilir. Onun dışında 1. ayını emzirme anlamında rahat geçiren anneler devamında da rahatlıkla emzireceklerinin garantisini neredeyse almış sayılırlar.

Anne sütünü ne azaltıyor olabilir?

Emziren annelerin en hassas noktalarından biri olan sütün miktarı konusu da tam da bu hassasiyet yüzünden suistimale oldukça açık bir konu. Pek çok ürün veya uygulama, arkasında bilimsel bir araştırma veya kanıt olmaksızın sütü arttırdığı iddiasıyla annelere pazarlanabiliyor.

Yorum Yap