Doğru Ürünlerle Ek Gıdaya Geçişte Hayatınızı Kolaylaştırın!

Ek gıdaya geçiş annelerin pek çoğu için stres kaynağı olabiliyor. Oysa ki bir iki ipucu, bir iki doğru ürünle birleşince, bunun üzerine sizin de güleryüzünüz eksilmezse bu geçişi yapmak büyük oranda sorunsuz halledilebiliyor.

Aceleci olmamak en önemli konulardan bir tanesi. Gıdalarla tanışması için ihtiyacı olan zamanı verebilmek önemli. Unutmamak gerekir ki, bir bebeğin ilk 180 gün sulu beslenme ile beslenmesi tavsiye ediliyor. Bu dünyadaki ilk 180 günü anne sütü - olmadığı durumlarda devam sütü - alan bir bebek, birden yumurta sarılı - pekmezli kahvaltı karışımları ile baş edemez. Bu geçişi yumuşak bir şekilde, bu sürecin de bir deneme, bir tanışma süreci olduğunu unutmadan kurgulamak; annenin de kendisini bu şekilde hazırlamış olması önemli.

Sizin hazır olmanızın yanı sıra bebeğinizin de hazır olması önemli. Buna dair işaretleri okuyabilir ve kendisini destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ağzını şapırdatması, siz yemek yerken ilgiyle izlemesi, her bulduğunu ağzına götürmesi gibi işaretler sürece hazır olduğunu anlatıyor. Bir de oturabilmesi, boynunu dik tutabilmesi gibi gelişmeleri gerçekleştirmiş olması önemli.

Ek gıdaya geçiş denemeleriyle birlikte anne sütü / devam sütünün anne tarafından kesilmesi de kesinlikle kaçınılması gereken bir durum. Süt 12. aya kadar azalan bir şekilde de olsa bebeğin ana kalori kaynağı olmaya devam etmeli. Bu noktada da doğru biberon seçimi, önemli. Büyüyen bebeğinizin çekim gücü ve hızı da değişeceğinden bu şekilde tasarlanmış biberonlarla ona ayak uyduruyor olmak gerekir.

Bir başka konu da pütürsüz değil, bebeğin halledebileceği oranda ve yumuşaklıkta pütürlü yiyecekler sunulmasının önemi. Boğazına kaçmasından korkup bu şekilde beslenmeye devam edildiğinde, maalesef çok ileri yaşlarda dahi pütürlü yiyememe durumu oluşabiliyor.

BEBEK BESLENMESİ - 6 AYLIKLARDA GÜNLÜK MENÜ & MİKTARLAR

BEBEK BESLENMESİ - 7-8 AYLIKLARDA GÜNLÜK MENÜ & MİKTARLAR

EK GIDAYA GEÇİŞTE EN SIK YAPILAN 7 HATA

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap