Ek Gıdaya Geçiş Evet, Ama Ne Zaman?

Danışmanlarımızdan Yenidoğan ve Çocuk Doktoru Uzmanı Sevgili Gülnihal Şarman ile baş başa verip, ek gıdaya geçen annelerin en sık sorduğu 3 soruya cevap aradık.

Ek gıdaya ne zaman geçmeli; bebeğimin hazır olduğunu nasıl anlarım?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş süreci, ilk 6 aylarını doldurduktan yani 180 gün sulu beslenme akabinde olması tavsiye edilmektedir. Zaten genellikle tam da bu dönemde bebekler, bu sürece hazırlandıklarına dair belli bir takım işaretler vermeye başlarlar. Örneğin siz yemek yerken ilgiyle takip etmek, ağzıyla şapırdatır gibi sesler çıkarmak gibi.

Ek gıdaya geçerken hangi öğünle ve hangi miktarlarla başlamalı?

Ek gıdaya geçişte ilk öğünlerin, sonrasında da bebeğe ilk kez tanıştırılacak her gıda için gündüz, erken saatlerin tercih edilmesi önemlidir çünkü olur da bebek alerjik reaksiyon belirtileri gösterecek olursa yardım almak, anne için kolay olmalı. Kahvaltı ile başlamayı isteyen anneler, güvendikleri bir markanın pirincini içme suyunda iyice pişirdikten sonra ateşten alıp, anne sütü veya devam sütü ile kıvamlandırarak deneyebilirler. Öğle vakti başlamak isteyenler ise yine ek gıdaya geçişte ilk sebze olarak uygun sayılabilecek sebzelerden birinin püresini hazırlayarak ilk denemesini yapabilir.

Tüm annelerimize şimdiden kolaylıklar diliyoruz!

6 ay ve sonraki dönemlerde ihtiyacınız olacak her türlü besleyici ve sağlıklı tarif için TARİFLER kısmına göz atmayı unutmayın. Eğer tarifin yapılışını seyretmeyi tercih ederseniz, tariflerin altındaki videolara göz atabilirsiniz.

Yorum Yap