Duygularını Anlayan ve Kendini Koruyabilen Çocuklar Yetiştirmek

Uzman Pedagog Bahar Atvar'dan çocuklarımızın duygu dünyası ve biz yetişkinlerin rolü üzerine rehberlik sunan bir yazı...

Çocuklarımızdan neler bekliyoruz? Kendilerini anlamalarını, tanımalarını, duygularının farkına varmalarını, vicdanlı davranmalarını, uyumlu ve sağlıklı ilişkiler kurabilmelerini, kendilerine güvenmelerini, sorumluluk almalarını.

Bunları gerçekleştirmek için anne baba olarak bize düşen görevler neler?  Aslında çocuklarımızın bize en çok ihtiyaç duydukları zaman kriz zamanlarıdır. Bu dönemleri anne baba olarak çok iyi yönetebiliriz. Okul öncesi dönemde çocuklar duyguların yer aldığı sağ beyin bolumunu baskın olarak kullanırlar. Ve duygular etkisini bedensel olarak hissettirir. Ağlama krizleri, öfke nöbetleri bu nedenle yoğun yaşanır. Kendi kendilerini sakinleştirmeyi öğrenmeleri için akıl, mantık ve düşünme becerilerini içeren sol beyin bölümünü geliştirmeleri gerekir. Bunun içinse biz yetişkinlerin yani anne babaların yardımına ihtiyaç duyarlar.

Yaşadığı olumsuz duygunun yoğunluğundan rahatsız olan çocuk, duygusunu ifade edecek dil gelişimini henuz tamamlamadığı için kendi duygularından korkar hale gelebilir. Böyle kriz durumlarda yaklaşım şöyle olabilir; örneğin, çocuğunuzun oyuncağı kırıldı ve ağlıyor, bağırıp çağırıyor. Ona “senin için buradayım, anlıyorum üzgünsün, oyuncağın kırıldı” diyerek, duygularını anladığınızı belirtmenizde ve aynı alanda kalarak sakinleşmesini beklemenizde yarar var. Eğer bu süreçte kendine ve bir eşyaya vurmayı deniyorsa bu durumu engellemek ve sakinleşince konuşuruz diyerek alanı terketmeniz gerekebilir. Öfkenin dışa vurumu durumunda kullanılmak üzere atılacak toplar, vurulacak hacıyatmazlar, yırtılacak kağıtlar evde bulundurulabilir. Bu şekilde çocuk öfkenin bir duygu olduğunu, başkasına ve kendisine zarar vermeden dışa vurulabileceğini öğrenebilir. Öfke krizi geçtikten sonra ise, çocuğunuzun yaşanmış olayla ilgili davranışlarının nedenleri ve sonuçlarını anlaması için onunla kısa ve net bir sekilde konuşarak beynin sol tarafını da kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer biz anne ve baba olarak çocuklarımızın korku, üzüntü, öfke vb olumsuz duygularını anlamaz, görmezden gelirsek kendini anlamayan duygularının farkında olmayan bedenine yabancı çocuklar yetiştirmiş oluruz.

Çocuklarda vicdan gelişiminin sağlanması için; 6 yaşa kadar kendi olumlu ve olumsuz duygularını fark edip ifade etmeyi öğrenmesi önemlidir. Kendi duygularını anlayan çocuklar başkalarının duygularını anlayabilirler ve kendilerini koruyabilirler.

Hepimiz olumlu olumsuz duygularımızı yaşarken bedenlerimizin bazı bölümlerinin etkilendiğinin farkına varabiliriz. Örneğin boğazınızın düğümlenmesi, karın ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı, kalp çarpıntısı vb… Eğer çocuklar hangi durumlarda, yaşadıkları duyguları vücutlarının neresinde hissettiklerini fark ederlerse onları kontrol etmeyi ve davranışlarını yönetmeyi öğrenebilirler.

Bu sayede kendini seven, hata yaptığında kendine kızmak yerine yeni kararlar alabilen, mutlu, duyarlı, davranışlarının sorumluluklarını alabilen  bireyler olabileceklerine ınanıyorum.

Uzman Pedagog Bahar Atvar'ın 'ÇOCUĞUMUN DUYGU DÜNYASI' adıyla Türkiye'de ilk kez geliştirdiği ve patentini aldığı kutu oyununun amacı da, tam bu noktada, anne ve babaların çocukların duygularını anlamalarına yardımcı olmak, zor durumlar karşısında duygularını ve mantıklarını dengeli kullanabilen bireyler yetiştirmelerine olumlu katkı sağlamak. Eğer incelemek isterseniz linki tıklayın: 

2-6 Yaş arası çocuklar için:

https://ikiannebirmutfak.com/collections/magaza/products/cocugumun-duygu-dunyasi

6-10  Yaş arası kız çocukları için:

https://ikiannebirmutfak.com/collections/magaza/products/kizimin-duygu-dunyasi

6-10 Yaş arası erkek çocuklar için:

https://ikiannebirmutfak.com/collections/magaza/products/oglumun-duygu-d

 

Çocuğun duygularından önce kendi duygularınızı almak ve kontrol etmekle ilgili sıkıntı yaşadığınızı hissediyorsanız, lütfen sevgili Güzide Soyak ile hazırladığımız bu videomuza bir göz atın.

 


Yorum Yap