Devam Sütü Ek Gıdaya Geçiş Sonrasında Devam Etmeli mi?

Emziren anneler açısından, bebek ek gıdaya geçtikten sonra da anne sütünün verilmeye devam edilmesi konusu hem literatürde hem de annelerin kafasında oldukça net. Uzman görüşlerinden kamu spotlarına kadar anne sütünün mümkünse 2 yaşa kadar verilmesi her yerde teşvik ediliyor. Peki ya anne, bir sebepten anne sütü veremiyor; devam sütü kullanıyorsa?

Bu durumda ek gıdaya geçişle birlikte devam sütünün kesilmesi yönünde bir eğilim var gibi. Bize yazan annelerden devam sütü kullananlar, ek gıdaya geçince devam sütüyle ilgili olarak kendilerini karar noktasında görüyorlar. Kimi zaman ekonomik, kimi zaman da devam sütünün sağlıklı olup olmadığına dair kafa karışıklığı oluyor buna sebep.

Oysa halen tıp, iki konuda oldukça net:

  • Anne sütünün olmadığı durumlarda ona en yakın gıdanın devam sütleri olduğu,
  • Bebeğin 9 ila 12. ayına kadar anne sütü, yoksa devam sütü almaya devam etmesi gerektiği.

180 günlük sulu beslenmenin ardından başlanan ‘Ek gıdaya geçiş’ döneminin bebek açısından ek gıda ile sadece bir tanışma olduğunu unutmamak; ve ek gıdaya geçiş döneminde de ana kalori kaynağının anne sütü, yoksa devam sütü olduğunu bilmek, önemli.

Kalori kaynağı olan anne sütü veya devam sütü, ilk 6 ayda tek gıda iken; 6. aydan 12. aya olan süreçte de tek değil ancak ana kalori kaynağı olmaktan yavaş yavaş oranı düşen kalori kaynağı olmaya doğru bir beslenme düzeni, bugün için ideal kabul ediliyor.Yorum Yap