Ben Kardeş İstemiyorum Anne, Ben Meme İstiyorum

Cuma şekerimiz Filiz Sezer'den (instagram.com/buistebiannelikvar ) bir harika yazı daha... Nicedir arzu ettiğiniz gibi bir haftasonu olması dileklerimizle...

Ben Kardeş İstemiyorum Anne, Ben Meme İstiyorum

Kızım sürpriz çekilişin büyük ikramiyesi olarak karnımda büyümeye başladığında ikinci bebeğini bekleyen her anne gibi öncelikle ilk bebeğimle ilgili kaygılandım. Hatta telefonda haberi anneme verirken “ama benim oğlum daha çok küçük” dediğimi hatırlıyorum. Gelmeye niyetleneni üstüme hiç alınmamışım gibi.

Can 15 aylıktı ve emiyordu. Etrafımda onlarca diplomasız kadın doğum uzmanı ve pediatrist olduğunun farkına varmam da tam olarak bu zamana denk gelir. Herkes emzirmeyi sonlandırmam gerektiğini söyleyip içeridekinin veya dışarıdakinin bundan zarar göreceğine dair felaket senaryoları üretiyordu. Neyse ki rutinde anlı-şanlı-diplomalı bir çocuk doktorumuz vardı. Biri içeride büyürken diğerini emzirmenin beni biraz yorup yıpratmaktan başka bir sakıncası olmadığını söyledi. Zaten hamileliğimin Can’a haksızlık olduğunu düşünüyordum; vicdanım boyumdan büyüktü ona karşı ve tabi ki ekstra yorgunlukla baş edebilirdim; sonuç olarak “anayım ben ana” diyerek aramızdaki en güçlü bağı koparmamaya karar verdim. Can’ı emzirmeye devam ederken Ada’nın karnımdaki hareketlerine birlikte dokunuyorduk, kardeşine yavaş yavaş alışmasını istiyordum. Ada’nın her hamlesi onu acayip şaşırtıp güldürüyordu. içim rahatlamaya başlamıştı. Doğumdan sonra herhangi bir problem yaşamayacağımıza inandırmıştım kendimi. Bir de en sevdiğim(!) anne modeline de evrilmiştim. Kardeşine yapacağı olası eziyetlerden, gireceği olası kıskançlık ataklarından bahsedenlere “Benim oğlum yapmaz” kalkanımı kaldırıyordum. Karnımdayken bu kadar seviyorsa, doğduğunda kardeşinin yollarına gül dökecekti tabi ki?

Bir yandan da stresli ve bol koşuşturmacalı iş hayatım devam ediyordu. Ada daha o zamandan, narin bir bünyesi olacağının sinyallerini verip arada su koyuvermeye başlamıştı. Haftada 3-4 defa hasteneye gidip bazı desteklerle dünyaya erken gelme hevesini kırmaya çalışıyorduk. Hastanedeyken bazen Can da yanımda oluyordu. Birgün işyerinde çok ciddi bir kanama geçirdim. İlk defa çok korkmuştum ve o gün emzirmeyi bırakmaya karar verdim. Tabi ki benim diplomasız güruh haklı çıktı demeyeceğim ama vicdanım bu defa da kızıma karşı rahat değildi ve evet yorgun düşmüştüm. Can’a “Memeler hastalandı, sana artık meme vermesem olur mu?” dedim, hiç uzatmadan “tamam anne” dedi. Kendini yerlere atacağını, hiç olmazsa birkaç saatlik ağlama krizi geçireceğini düşünürken bana tamam dedi. O an içimden intihar etmeden önce Behlül’ün gözünün içine bakan Bihter Ziyagil çıktı. “Beni beni, memeyi?” diyecektim neredeyse.. Kırgınlığım günlerce sürdü. 

Evde, arabada Arkadaşım Eşek çaldığında _ki Can çok sevdiği için mütemadiyen çalıyordu_ “sarıkız minik buzağı sütten kesti mi” bölümünde hüngür hüngür ağladım defalarca.

1 ay sonra Ada geldi. 

Can yollarına gül dökmedi. Eve geldiğimizde Ada’yı hastaneye geri götürmeyi teklif etti ve ağzındaki baklayı çıkardı: “Ben kardeş istemiyorum anne, ben meme istiyorum”

Hayatım boyunca bundan daha masum, daha saf bir laf duymamıştım; burnumun direği sızlaya sızlaya gene hiç duymamış gibi davrandım.

Fakat ikinci hamlesi daha ağırdı ve beni yere serdi: Ada’yı emzirirken gözlerimin içine bakarak “anne memeler iyileşti mi?” diye sordu…

Emmeden yaşamaya nasılsa alıştığını, muhtemelen beni sınamak ve biraz da  kardeşini kıskandığı için istediğini düşünüp geri çevirmedim. 

O gün 2 bebekli hayatın zorluklarıyla tanıştığım gün oldu. Can memeye geri döndü. 

Şu an günde 4-5 defa ikisini aynı anda emziriyorum. Çünkü biri isteyince diğeri de istiyor. Sağ taraf Ada’nın sol  taraf Can’ın. Bazen emerken birbirlerini rahatsız edip biri diğerinin üstüne çıkıyor. Arkadaşım Eşek şarkısı çalarken ben gene hisleniyorum. Bu defa “yaban tayları çayırda tepişiyor mu” bölümünde...

Sevgili Filiz'in diğer yazısı BUGÜN Bİ BEBEK KOLAY DOĞMUYOR. Bebeklere zararlı kimyasallara karşı ÖZEL SERTİFİKALI EMZİRME YASTIKLARI - incelemek için tıklamanız yeterli.

 

 


52 yorum


 • cosisadexohi
  500 Mg[/url] Amoxicillin 500mg oxb.ssru.ikiannebirmutfak.com.dze.py http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • eguxugonei
  500 Mg[/url] Amoxicillin 500 Mg zrj.uiam.ikiannebirmutfak.com.rvz.pu http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • egaojesame
  Amoxicillin[/url] Amoxicillin 500mg Capsules aru.lqib.ikiannebirmutfak.com.ene.ya http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • igijueyus
  500 Mg[/url] Amoxicillin 500 Mg cwd.nfsl.ikiannebirmutfak.com.jzt.ws http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • itarevizacobo
  500mg Dosage[/url] Amoxicillin 500mg Capsules loa.fqoa.ikiannebirmutfak.com.jme.aq http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Yorum Yap