Bebeklerde İshal - Nedir, Ne İyi Gelir?

Bebeklerimiz ishal oldu mu ister istemez heyecanlanırız. Zaten hap kadar şey, şimdi bir de güçten düşecek, kilo kaybedecek diye bir telaş alır anne babayı.Peki neden olur bu ishal ve ne yapmalı? Sevgili danışmanımız Dr. Aylin Şimşek ile görüştük; cevaplarını derledik...

İshalin baş düşmanı, bebeğin en büyük kalkanı anne sütüdür. En azından ilk 6 ay boyunca sadece ve sadece anne sütü alan bebek, ishale karlı neredeyse kurlun geçirmez bir zırh giymiş sayılabilir. Hiç mi karşılaşmayız; karşılaşabiliriz tabii. Özellikle bebeğe sulu beslenme yapılması gereken ilk 6 ayda su da verilmiş ve bu su yeterince temiz değilse bebekte ishal görülebilir. Yine bebeğe verilen süt veya süt ürünlerine bebeğin bir alerjik reaksiyonu var ise veya bebeğe verilmese de annenin diyetindeki süt veya süt ürünlerinden dolayı anne sütü üzerinden bebeğin alerjisi olan bu gıdalar bebeğin vücuduna girmişse, ishal gözlemlenir.

İshal olduğunda bebek çok sık dışkılamaya başlar. Dışkısının kıvamı normalden suludur. Mukus denen sümüksü parçalar görülür; hatta kana bile rastlandığı olur. 

Alerji ihtimaline karşı bebeğin ve/veya annenin beslenmesindeki süt ve süt ürünleri kesilir. Eğer ishal durmuyorsa, ateş veya kusma söz konusu ise derhal yeniden doktora başvurulmalı ve mikrobik veya virütik olup olmadığını anlamak üzere testler yaptırılmalıdır. Bu testlerin sonuçlarına göre tedavi uygulanır.

Bu durumdaki bir bebeğin beslenmesinde kritik konu; bebek ilk 6 ayında ise, o sırada nasıl besleniyorsa aynı şekilde devam ettirilmesi gerekir. Yani annesini emen bir bebekse anne sütüne; formüle mama alıyorsa o mamayı almaya devam etmelidir.

Eğer bebek, ek gıdaya geçmişse yağı azaltmak uygun olur.

İshali kesen, ishale iyi gelen besinler nelerdir, derseniz elma, pirinç, havuç, haşlanmış patates ve yoğurt bunların başında gelir.

Toplumda yaygın bir şekilde iyi geldiği zannedilen sulandırılmış kola ve benzeri gazlı içeceklerin verilmesi ise kesinlikle yanlıştır.

Ya Bebeğim Ateşlendi diyorsanız, hemen tıklayın:

https://ikiannebirmutfak.com/blogs/anne-ve-bebek/bebeklerde-ates

Tüm bebeklerimizin sağlıklı olması dileğiyle ;)


Yorum Yap