Bebek Liderliğinde Beslenme için Bebeğinizin Gelişimini İyi Takip Edin!

bebek ve çocuk beslenmesi denince gündemin en popüler konularından biri de hiç şüphesiz BLW - Bebek Liderliğinde Beslenme. Konu, öylesine bir popülerlik kazanmış durumda ki, annelerin kimi zaman bebeklerinden, bebeğin doğal gelişiminin ötesinde bir performans beklemelerine kadar gidebiliyor. Hem bebeklerimizi hem de annelerimizi rahatlatmak adına, kritik olduğunu düşündüğümüz boyutlarını masaya yatıralım istedik. Biz sorduk, danışmanlarımızdan sevgili Gülnihal Şarman cevapladı.

Bebekler Ne Zaman Elleriyle Yemek Yer? Bebeklerimizden Neyi, Ne Zaman Beklemeliyiz?

Hayatlarının ilke 5 ila 6. ayına kadar sulu beslenen, yani anne sütü veya devam sütü ile beslenen bebekler, 6 ay civarında belli belirtiler göstermeye başlarlar; bunların en başında gelenler, destekli veya desteksiz oturması, eliyle bir şeylere ulaşması ve etrafında yemek yendiğinde elleriyle veya gözleriyle takip ediyor olması. İşte bu belirtiler, bize bebeğin gelişimsel olarak da ek gıdaya geçişe hazır olduğunu müjdeler.

Bundan sonraki dönemde, bebeğin ince motor becerisinin de gelişmesiyle, beslenme anlamında da kendi kendine yapabildikleri pek tabii ki artar. El ağız koordinasyonu, hedefleme ve parmak / el kullanımındaki hareketlerin küçülmesi gibi gelişim aşamaları, bebeğin gittikçe daha hürleşmesini sağlar.

Öncesinde tüm eli kullanarak almak istediği şeyi 'kaparken', 8 ila 9. aya doğru 'kaşıklama' dediğimiz eli yuvarlayarak alabilir olur. 1 yaşa doğru ise parmakları cımbız gibi kullanmaya başlar; ince motor gelişimi sayesine 'çimdikleme' dediğimiz hareketi yapacak hale gelir.

Kaşıkla yemek yemek ise, daha sonra, yaklaşık 1,5 yaşında beklediğimiz bir aşamadır. Arada bir yerlerde de çatal işin içine giriyor. Eğer anne çatalı yemeğe batırıp hazır ederse, bebekler  1 ila 1,5 yaş aralığında o çatalı kendi ağızlarına götürerek yemek yiyebiliyorlar. Ancak çatalı tabaktaki yemeğe batırıp kendi ağzına götürmesini ondan bekleyeceksek, bebeğimizin en az 1,5 ila 2 yaşına gelmesini beklememiz gerekir.

Sevgili Gülnihal Hoca'ya çok teşekkür ediyoruz.

Biz de 2 Anne 1 Mutfak olarak sevgili annelerimize şunu hatırlatmak istiyoruz; pek tabii ki, her bebek farklı. Kiminin ince motor becerileri çok daha hızlı gelişirse kimininki daha yavaş gelişebiliyor. Kiminin yemeğe olan ilgisi çok fazlayken kiminin yemekle alakası o kadar olmayabiliyor.

Önemli olan annelerin, hem bebeklerimizin genel gelişimleri hem de nevi şahsına münhasır özelliklerini göz ardı etmeden, anlamsız endişe ve beklenti yaratmamaları; ne bebeleri ne de kendileri üzerinde :)

 

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 


2 yorum


  • uvijmazga
    500mg Capsules[/url] Amoxicillin Online hwm.thrk.ikiannebirmutfak.com.oes.ui http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

  • aafezipixelu
    Without Prescription[/url] Amoxicillin 500 Mg jxn.ixaa.ikiannebirmutfak.com.icm.ah http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Yorum Yap