Bebeğinizin İlk Banyosu İçin Hazırsınız! Bilmeniz Gereken Her Şey Burada...

Birçok bebeğin kendini en mutlu, sakin hissettiği anlardan biri banyo saatidir. Suyun içinde rahatlarlar, hatta uykuya geçiş için önerilen gece ritüelinin önemli bir parçasıdır banyo.
Bebeğinizi, doktorunuza da danışarak, her gün yıkayabilirsiniz. Yenidoğan bir bebeği haftada 2-3 kere de yıkayabilirsiniz.
Birçok çocuk doktoru göbek bağı düştükten sonra özellikle yıkanmaya başlamasını öneriyor, bunu da doktorunuza danışınız.

İlk banyolarda yanınızda birinin olması anne-bebek sürece alışmanız için yardımcı olacaktır ama sonrasında dünyanın en eğlenceli ve mutlu anlarını beraber banyo saatinde yaşayabilirsiniz.

Onu yıkamak için özel banyolardan veya kovalardan satın alabilirsiniz, işinizi kolaylaştıracaktır. En önemlisi, bu süreçte bebeğinizi suyun içinde kesinlikle yalnız bırakmamanızdır.

Yıkama saatinin çok tok veya açken, çok uykusuzken olmaması önemli, özellikle de gece uykusundan önce öneriliyor.
Banyo öncesinde, havlusu, giyecekleri, bezi hazır olsun.
Banyonun içinin onu üşütmeyecek şekilde olması önemli.

Suyu doldururken önce soğuk, sonra sıcak suyu ekleyin, yaklaşık 37-38 derece olması gerekir, isterseniz termometre kullanabilirsiniz ama dirseğinizin hissi de yeterli olacaktır, çok sıcak veya soğuk olmamalı.

Suyun içinde kesinlikle yalnız bırakmadan, sakin ve yumuşak şekilde suyla ilişkisini kurun.

Sudan çıkarmak zamanı geldiğinde birinden yardım gerekebilir, alışılagelen havlular tek başınıza üşütmeden sarmak için zor olacaktır; özel tasarımlı olan Bebek Banyo Havlusu tercih edin; çok pratik!. Bezini takmadan ve giydirmeden iyice kuruması önemlidir. Eğer imkanınız varsa bezini takip güzel bir bebek masajı da yapabilirsiniz. 
Hamile bir anneyseniz size banyo alışverişi için önerilerimizi listeledik: 

 

Seda’nın oğluna hamile olduğu dönemde çektiği videoyu da muhakkak izleyin:

O zaman yaşasın sıcacık, mutlu banyo saati!


Yorum Yap