Bebeğiniz Gerçekten İştahsız mı?

İştahsızlık pek çok annenin şikayetçi olduğu bir durum. Anneler kendilerini çok üzüyor hatta çaresiz hissedebiliyor. Peki gerçekten de buna değiyor mu? Bebeğiniz gerçekten sizde endişe yaratacak kadar iştahsız mı?

Bebeğinizin iştahı konusunda harekete geçmenizin gerekip gerekmediğine sağlıklı bir şekilde karar verebilmek için bir bebeğin dönemine göre ne kadar yemesinin doğal olduğunu bilmek önemli. Toplumumuzda anne üzerinde bu konuda yoğun bir baskı yaratılabiliyor. Anne, durumun doğal olduğunu bilmesine rağmen kendi anne-babasından veya etrafındaki diğer yetişkinler tarafından sürekli olarak yapılan, ‘Bu çocuk aç; Bu çocuk çok az yiyor’ gibi yorumlar; ailedeki veya arkadaş çevresindeki başka kilolu veya iştahlı çocuklarla mukayese edip anneye verilen yetersizlik mesajları maalesef sıklıkla karşılaşılan bir durum.

Bu durumdaki bir annenin alabileceği en önemli tedbirler, bebeğinin hangi besin grubundan, ne kadar yemesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak; bebeğin beslenmesinden kendisinden farklı bir yetişkinin sorumlu olması halinde onu da bilgilendirmek; baskı uygulayanların da aslında iyi niyetli olduklarını unutmadan, sakin ve sevecenlikle onları da bilgilendirmek; her söyleneni dinlemeyip bazen de kulakları kapamanın önemini anımsamak.

Ancak anne de bebeğinin alması gerekenden az besin aldığı şüphesini taşıyor ise her şeyden önce doktoruna başvurarak bebeğin gelişimini takip altına almalı. Doktorun alarm sinyali vermesi halinde doktorun ve başvurulacak bir besin uzmanından ilave destek alınması gerekli olacaktır.

Son olarak tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz; günümüzde toplumumuzun asıl sorunu obezite; yani az değil aşırı besleme. Bu açıdan toplumdaki genel eğilimlere fazla kapılmadan, süreci bilinçli bir şekilde yönetmek en doğrusu.

Lütfen unutmayın, şişman bebek sağlıklı bebek demek değildir.

Tüm bebeklerimizin sağlıklı olması dileğiyle ;)


Yorum Yap