Aile Sofrası mı Siber Zorbası mı?

Evet, her zaman söylüyoruz, lütfen elinizden geldiğince ailecek sofraya oturun. Özellikle büyük şehirde, iş, trafik derken aileye zaman ayırmak, hele evdeki bebek veya çocuğun yeme saatine yetişmek için neredeyse bir mucize gerekiyor. Ancak iyi haberlerimiz var; haftada bir kaç öğünü bir arada yemeyi organize edebilirseniz, o kadarı bile ailecek sofraya oturmanın 'ispatlı' faydalarını deneyimlemenize yeterli oluyor.

Parents.com'da okuduğumuz ve her satırında mutluluk duyduğumuz makalenin özetini ve kaynakçayı sizin için derledik. Madde madde sıraladığımız konular arasında çocuk obezitesinden tutun da siber zorbalığa kadar uzanan bir dizi ciddi mesele bulunuyor. Ne alakası var demeyin; makalenin sonunda inceleyebilmeniz ayrıca sıraladığımız araştırmalar gösteriyor ki, ailecek sofraya oturmanın çocuğunuzu yukarıda bahsi geçen sorunlardan koruma potansiyeli var.

Şimdiden mutlu aile sofralarında yemek yemeniz dileklerimizle!

1. Çocuğunuzun daha pozitif yeme alışkanlıkları geliştirmesini sağlıyor.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki, aileleriyle sofraya oturan ergenler, diğer akranlarına göre, daha fazla meyve sebze, daha az fast-food ve şekerli içecek tüketiyor. Üstelik bu sonuç, sofraya oturulan ailelerin işlevsel olup olmamalarından da bağımsız olarak tekrarlanmış.

2. Ciddi psiko-sosyal problemlerden koruyor.

Birlikte sofraya oturulan akşam yemeklerinin sıklıkla gerçekleşmesi, bu ailelerin çocuklarını, yeme bozuklukları, alkol, madde bağımlılığı, şiddet içeren davranış biçimleri, depresyon, intihar düşüncelerinden korumaya yardımcı oluyor. 

3. Yetişkin hayatında kilo bağlantılı problemler yaşamaktan koruyor.

Journal of Pediatrics tarafında yapılan bir araştırma çerçevesinde, özellikle siyahi ailelerin çocuklarında ortaya çıkan bir başka sonuç da, sıklıkla ailecek sofraya oturulan evlerdeki gençlerin, ilerki 10 yıl içinde obezite veya fazla kilo gibi kilo bağlantılı problemlerle uğraşmak durumunda kalma ihtimalinin çok daha düşük olduğu şeklinde. Tam da bu noktada haftada en azından bir kaç öğünde beraber sofraya oturmanın ciddi fark yaratabildiği vurgulanmış ve şiddetle tavsiye edilmiş.

4. Özgüveninin gelişmesinde katkı sağlıyor.

Birlikte oturulan sofralarda, çocuklardan günün nasıl geçtiğinin sorulması, anlattıklarının kalpten dikkatle dinlenmesi, çocukların kendilerine olan güvenin gelişmesinde hayli önemli bir rol oynuyor. Bu çerçevede çocukları baştan sofra çevresindeki bu birlikteliğe katılmaya davet etmek, sofranın kurulması, toplanması, yemeğin sofraya getirilmesi gibi işlerde yardım etmelerini teşvik etmek; sofrada oturacakları iskemleyi kendilerinin seçmesine izin vermek de önemli.

5. İletişim becerilerini geliştirmesinde katkı sağlıyor.

2018 Kanada bazlı bir araştırma, çocukları bebekliklerinden çocukluk dönemine kadar gözlemledikten sonra, 6 yaşa kadar pozitif öğün deneyimleri olan çocukların 10 yaşa geldiklerinde bunun meyvelerini topladıklarını tespit etmiş. Genel anlamda daha sağlıklı beslenen ve yaşayan çocuklar olarak büyümüş olmalarının yanı sıra, daha iyi 'iletişimci'ler oldukları da gözlemlenmiş.

6. Siber zorbalığa kurban gitmelerini zorlaştırıyor; hatta mani olabiliyor.

19,000 öğrenci kapsamlı bir araştırmada, siber zorbalık kurbanı olma ile anksiyete, depresyon ve madde bağımlılığı problemleri arasında birebir ilişki olduğu tespit edilmiş. İdeal olarak haftada veya daha sık aile sofralarında yemek yiyen çocukların, aile arasındaki açık iletişim ve yetişkinlerin rehberliği sayesinde bu tuzaklara daha seyrek düştükleri, düşmeleri halinde de daha az hasarla buradan çıkabildikleri  gözlemlenmiş.

7. Aile terapisini destekleyici bir rol üstleniyor.

Aile terapisi görmekte olan ailelerde de birlikte oturulan sofralar, hem aile içindeki dinamiklerin gözlemlenmesi hem de terapide öğrenilenlerin uygulanması açısından önemli bir fırsat ve ortam sunuyor.

Birlikte pişirilen yemekler, güzel samimi sohbetler, konuşan çocuklar, kalpten dinleyen yetişkinler... Ve önlenebilen ne kocaman meseleler... Değmez mi?

Makalenin orijinali: https://www.parents.com

Makale içinde geçen kaynaklar:

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2715616

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325878/

https://www.jpeds.com/article/S0022-3476%2814%2900777-X/pdf

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=why-the-family-meal-is-important-1-701

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171214092322.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25178884

 

 

 

 


6 yorum


 • ovabaupu
  For Amoxicillin 500mg[/url] Amoxicillin 500 Mg Dosage ehi.hdfg.ikiannebirmutfak.com.wjs.jd http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • oiwomahuhudaf
  Amoxil Online[/url] Buy Amoxicillin vlg.oqdb.ikiannebirmutfak.com.kdj.aw http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • omorupilepo
  500 Mg[/url] Amoxicillin tgi.eeye.ikiannebirmutfak.com.mwr.gl http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

 • iluixibatak

  ] Amoxil Causes Gallstones ekv.hcpr.ikiannebirmutfak.com.iud.sm http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


 • epokosaturax
  Amoxicillin Online[/url] Amoxicillin Without Prescription qjy.juxk.ikiannebirmutfak.com.orm.em http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Yorum Yap