7-9 Aylık Bebeklerde Bebek Gelişimi Takibi

CocukluDunya.com İşbirliğiyle - BEBEK GELİŞİMİ dizimizin '7-9 Ay Aralığı' bölümüne hoş geldiniz! Bugünden itibaren her gün dizinin yeni bir bölümünü yayınlayarak sizi ay ay bebek gelişimi hakkında bilgilendireceğiz. Değerli bilgiler için CocukluDunya.com'ya teşekkür ediyoruz. 

7 AYLIK BEBEK

7 aylık bebek artık desteksiz oturabilir ve karın üstü pozisyondayken elleri ve bacakları üzerinde, emekleme pozisyonunda, durup, ileri geri hareketler yaparak ilerlemeye çalışır. Mobilyalardan destek alarak ayağa kalkar ve kısa bir süre ayakta durabilir. Parmaklarını kullanarak nesneleri tutmaya da bu ayda başlar. Eline aldığı nesneleri incelemek için gözüne yaklaştırır, kucağında durduğu kişinin yüzünü inceler ve dokunur.<br />Bu ayla birlikte bebek artık etrafındaki insanların mimiklerini ve çıkardıkları sesleri taklit etmeye başlar. Çıkardığı anlamsız ses ve heceler çoğalır. Kendini bu ses ve hecelerle anlatmaya başlar. Adına bakmaya başlar. Tanıdığı kişilerle bir arada olmaktan ve oynamaktan keyif alır, yabancı birini gördüğünde ağlayabilir anne/babaya sarılıp yabancı kişiden uzaklaşmak isteyebilir. Mutsuzluğunu ve sıkıntısını ağlayarak, keyif ve mutluluğunu da gülerek ifade eder. 7 aylık bebek, doktorların hazırladığı bebek beslenmesi tablosundaki uygun ek gıdalarla yeni besinlerle tanışmaya devam eder.

8 AYLIK BEBEK

Beden kasları iyice güçlenen bebek, sırt üstü yatarken oturur pozisyona geçebilir, uzun süre oturarak oyuncakları ile oynayabilir. Bazı bebekler bu ayda emeklemeye başlar, bazı bebeklerin emekleme çabaları devam eder. 8 aylık bebek ayağa kalkma ve ayakta durma çalışmalarına da devam eder. Bu ayda tutunarak ayağa kalkmayı başaran bazı bebekler tutundukları mobilyanın etrafında birkaç adım atabilir. Bu ay bebeğin baş ve işaret parmağını cımbız gibi kullanarak nesneleri tutmada ustalaşmaya başladığı aydır. Yemekleri de elleri ile kendi kendine yemeye çalışır. El-göz koordinasyonu tam gelişmediği için kendi kendine yeme çabaları çok başarıya ulaşamasa da bebeğin denemesine izin verilmelidir. Çünkü bebek denedikçe öğrenecektir ve öğrendikçe de çocuk gelişimi açısından en üst düzeye çıkabilecektir. Bir oyuncağının üstü bir bezle kapatıldığında oyuncağı aramaya başlar. Bebek bu ayda istek ve ihtiyaçlarını işaretlerle anlatmaya başlar; yere attığı bir oyuncağı işaret ederek ona verilmesini istediğini belirtmesi gibi. Çocuk ve bebeklere ilgisi artar, onlar yanına yaklaştığında, etrafındayken heyecanlanır ve hareketlenir. Engellendiğinde sinirlenir ve ağlar. Duygularını yüz ifadeleri ile anlatmaya başlar ve karşısındakinin yüz ifadesini anlar. Anneden ayrılmak istememeye başlar.

9 AYLIK BEBEK

Bebek artık yatarken bir yandan diğer yana dönmede ve oturur pozisyona geçmede daha çok ustalaşmıştır ve daha uzun süre oturabilir. Yerden kendisine doğru yuvarlanan topu yakalayabilir, top yuvarlama oyunu oynayabilir. Bebeğin top yuvarlama oyunu oynaması onun çocuk gelişimi açısından iyi bir düzeyde olduğunu gösteren bir diğer etmendir. Çünkü çocuğun bu oyunu oynaması için hem zihinsel hem de fiziksel yeteneklerinin oldukça gelişkin olması gereklidir. Destek alarak ayağa kalkabilir ve tutunarak sıralayabilir. Başparmak ve işaret parmağını kullanarak nesneleri yakalamakta ustalaşır ve el göz koordinasyonu gelişir. Bu ay bebek işaret parmağını iletişim aracı olarak kullanmaya başlar ve uzaktaki bir şeyi veya istediği bir şeyi işaret parmağı ile göstermeye başlar. Basit talimatları anlar.

0-3 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

4-6 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

10-12 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

12-24 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

CocukluDunya.com Hakkında

Eğitim Danışmanı - Pedagog Prof. Dr. Norma Razon'un liderliğinde kurulan Çocuklu Dünya uzman ekibi, çocuk gelişim seviyesi belirleme sistemi geliştirdi ve ebeveynlere, çocukların gelişimini destekleyen 2.000’den fazla aktivite sunuyor. Üyelik sistemi ile siz de bu eğitici ve ufuk açan dünyanın bir ferdi olabilirsiniz.


50 yorum


 • urapuqofa
  On Line[/url] Amoxicillin rpc.pdev.ikiannebirmutfak.com.nsc.xb http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

 • umgikipiqifi
  500mg Capsules[/url] Amoxicillin gdm.litg.ikiannebirmutfak.com.dqg.pz http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

 • inavfubil
  Online[/url] Buy Amoxicillin Online zix.cssv.ikiannebirmutfak.com.cgu.oi http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

 • uqokebog
  500 Mg[/url] Amoxicillin 500mg Capsules gar.yzsc.ikiannebirmutfak.com.qex.en http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

 • iraxivi
  Amoxicillin[/url] Amoxicillin Online zvu.jupr.ikiannebirmutfak.com.iks.ng http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

Yorum Yap