4-6 Aylık Bebeklerde Bebek Gelişiminin Takibi

CocukluDunya.com İşbirliğiyle - BEBEK GELİŞİMİ dizimizin '4-6 Ay Aralığı' bölümüne hoş geldiniz! Bugünden itibaren her gün dizinin yeni bir bölümünü yayınlayarak sizi ay ay bebek gelişimi hakkında bilgilendireceğiz. Değerli bilgiler için CocukluDunya.com'ya teşekkür ediyoruz. 

4 AYLIK BEBEK

Karın üstü yatarken kollarından ve dirseklerinden destek alarak kalkabilir ve bir süre bu pozisyonda kalarak etrafını izleyebilir. Beden kasları güçlenen bebek sırt üstü yatar; bu pozisyondayken de yanlara dönebilir. Kucağa alındığında ve oturur pozisyondayken sırtını ve başını dik tutabilmeye başlar. Yakınında duran nesneleri görüp istemeye başlar, onlara uzanarak yakalamaya çalışır. Koltuk altlarından tutulup ayakları sert bir zemine konulduğunda kısa bir süre dik durabilir, yürüme hareketi yapabilir. Görüş alanında olan nesne ve insanları takip edebilir, onlara uzun süre bakabilir. İnsan sesleri ilgisini çeker, seslerin geldiği yöne doğru döner. Bebeğin insan seslerine tepkisiz olmayışı; onun ileride akranlarıyla eğlenceli Çocuk aktivitelerinde etkin rol oynayabileceğinin bir göstergesi niteliğindedir. Çünkü bebek seslerle birlikte insanları keşfeder ve insanları keşfettikçe de onlara yakın olmak ister. Farklı durumlarda ve farklı ihtiyaçlarını belirtmek için değişik şekillerde ağlar. Sıklıkla vakit geçirdiği insanların yüzlerini tanımaya başlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz, yalnız kaldığında huzursuz olur.

5 AYLIK BEBEK

Bebek artık yatağında hareket etmeye, yer değiştirmeye başlar. Sırt üstü yatarken de karın üstü yatarken de yanlara dönebilir ve karın üstü yatarken bacaklarından ve kollarından destek alarak hareket edebilir. Bu ayla birlikte destekle kucakta ve mama sandalyesinde oturabilir, önüne konulan oyuncaklar ile oynayabilir. Artık nesneleri kendi isteği ile kavramaya ve tutmaya başlar. Bir elinde bir şey tutarken diğer eli ile de başka bir oyuncağa uzanmaya uğraşabilir. Bebeğin etrafındaki nesneleri tanıma noktasındaki bu isteği onun çocuk gelişimi açısından iyi bir düzeyde olduğunu gösterir. Çünkü nesnelere dokunan çocuğun bu hareketi uygulamaya karar vermesi onun zihinsel ve fiziksel açıdan geliştiğini gösterir. Beşinci ayla beraber görme alanı da artık genişlemiş ve görme becerileri gelişmiştir. Ses duymaktan ve ses çıkarmaktan keyif alır. Çevresindekilerin dikkatini çekmek için sesler çıkarır. Duyduğu seslerin kaynağını arar ve kendisi de tekrar ederek sesler çıkarır. Tanıdık yüzleri gördüğünde gülümser ve sevincini belli eder. Ce-e oyunu oynamaktan keyif alır. Bu ayda bebek anne babasının yüzünü diğer insanların yüzlerinden ayırt etmeye başlar. Anne babaya verdiği tepkiler ve yabancılara verdiği tepkiler değişir.

6 AYLIK BEBEK

Önceki aydan beri başını ve sırtını dik tutarak oturabilen bebek bu aydan itibaren mama sandalyesinde oturarak yemek yiyebilir. Aynı zamanda doktor tavsiyesiyle birlikte bu ay ek gıdaya geçen bebek yeni besinlerle tanışır. Bebek beslenmesi açısından en önemli besin olan anne sütünün yerini yeni gıdaların alması bebeğin farklı mineral ve vitamin ihtiyaçlarını karşılar. Sırt üstü yatarken kendi kendine döner, karın üstü yatarken sürünmeye başlayabilir. Koltuk altlarından tutulduğunda ayağa kalkmaya çalışabilir. Ellerini kullanma ve kavrama becerileri de gelişir, biberonunu kendisi tutarak sütünü içebilir, uzağındaki bir oyuncağa ulaşıp onu kavrayabilir, bir elinden diğer eline geçirebilir. Kendisi ile konuşan kişinin yüzüne daha dikkatli bakmaya başlar. “ma, ba, b, be” gibi sesler çıkarmaya başlar, çığlıklar atar ve çıkardığı sesler hoşuna gider. Bu ayla birlikte bebek tanımadığı kişileri gördüğünde huzursuz olmaya başlar, tanıdık yüzler gördüğünde önceki ay olduğu gibi mutlu olur. Bu durum çocuk gelişiminin başlıca etmenlerinden sosyal gelişim açısından oldukça önemlidir. Çünkü bebeğin çevresindeki kişilerle daha güçlü bağlar kurduğunun bir göstergesidir. Mutluluk, üzüntü, heyecan ve korku gibi duygularını belli eden sesler çıkarır. Duyguları isimlendirmek ve bebeğe söylemek duygularını tanımasını sağlamak için önemlidir.

0-3 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

4-6 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

7-9 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

10-12 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

12-24 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

CocukluDunya.com Hakkında

Eğitim Danışmanı - Pedagog Prof. Dr. Norma Razon'un liderliğinde kurulan Çocuklu Dünya uzman ekibi, çocuk gelişim seviyesi belirleme sistemi geliştirdi ve ebeveynlere, çocukların gelişimini destekleyen 2.000’den fazla aktivite sunuyor. Üyelik sistemi ile siz de bu eğitici ve ufuk açan dünyanın bir ferdi olabilirsiniz.


15 yorum


 • elajezi

  ] Amoxicillin Without Prescription xak.bgui.ikiannebirmutfak.com.bbn.tj http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/


 • epoiwelabolej
  Online[/url] Buy Amoxicillin kes.snpv.ikiannebirmutfak.com.suv.kd http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

 • uhxepeyueejo

  ] Amoxicillin Online wrg.hlqj.ikiannebirmutfak.com.fhx.tj http://mewkid.net/when-is-xuxlya/


 • efikinitebeh
  Amoxicillin Online Without Prescription[/url] Amoxicillin Online wmh.jqpy.ikiannebirmutfak.com.oai.vl http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

 • oicahegevupeu
  500mg Capsules[/url] Amoxicillin Online lwf.qvvh.ikiannebirmutfak.com.muh.lj http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

Yorum Yap