12 - 24 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi (1 - 2 Yaş Aralığı)

CocukluDunya.com İşbirliğiyle - BEBEK GELİŞİMİ dizimizin '1-2 Yaş Aralığı' bölümüne hoş geldiniz! Bugünden itibaren her gün dizinin yeni bir bölümünü yayınlayarak sizi ay ay bebek gelişimi hakkında bilgilendireceğiz. Değerli bilgiler için CocukluDunya.com'ya teşekkür ediyoruz. 

13-14-15 AYLIK BEBEK

Bu aylarda bazı bebekler yürümeye başlarken, bazı bebekler de yürüme çabalarına devam eder. Yürüyen veya yürümeye çabalayan bebek iterek, çekerek oynayacağı oyuncaklardan hoşlanır. Bu dönemde el-göz koordinasyonu, halka geçirme, geometrik şekilleri delikten atma, kalem tutarak karalama yapma, dar ağızlı bir kap içinden küçük nesneleri işaret ve baş parmağını kullanarak çıkarma gibi şeyleri yapacak kadar gelişmiştir. Bu aylarda bebeğin dil gelişimi hızlanır, daha fazla kelimeyi anlar ve sıklıkla kullanılan nesnelerin adını, etrafındaki sevdiği kişilerin isimlerini söylendiğinde anlar, duyduğu kelimeleri söylemeye çalışır.

16-17-18 AYLIK BEBEK

Bebek artık birinin elinden tutarak merdiven basamaklarını çıkabilecek kadar yürümede ustalaşmıştır. Bazı hayvanların adını, çıkardığı sesleri bilir, bazılarını taklit edebilir ve vücut kısımlarını bilir, söylendiğinde gösterebilir. Bu aylar bebeğin duygularını daha belirgin şekillerde göstermeye başladığı zamanlardır, öfkelendiğinde, üzüldüğünde ve mutlu olduğunda kendini daha iyi ifade edebilir. Onay almak, alkışlanmak ve ilgi görmekten çok keyif alır. Karanlık, şimşek ve ani sesler gibi şeylerden korkmaya başlayabilir.

19-20-21 AYLIK ÇOCUK

Beden hakimiyetini ve dengesini iyice kazanan çocuk artık geri geri yürüyebilir ve koşabilir. Elinden tutulduğunda merdivenleri inip çıkabilir.<br />Kaşığı kendi tutup kendi kendine yemek yemeye çalışmaya başlar. Başarılı olamasa da uygun kaşıklarla denemesine izin vermek gerekir. Çekmece ve dolapları açıp kapatabilmeye başlar. Bu dönem aynı zamanda bebeğin bir elini diğerine tercih etmeye başladığı dönemdir. Bağımsızlığını kazanmaya başlayan çocuk yapmak istemediği şeyleri “Hayır” diyerek belirtir.

22-23-24 AYLIK ÇOCUK

Bebek bu aylarda bağımsızlaşmaya başlar, kaşığını tutmak, bardağı kavrayıp üstüne dökmeden içeceğini içmek gibi basit ve küçük şeyleri kendi başına başarabilir ve bu durumdan keyif alır. Verilen iki cümlelik talimatları anlayıp yerine getirebilir. Bu aylar ihtiyaç ve isteklerini belirtmek için kelimeleri kullanmaya başladığı dönemdir. Başka çocuklarla ve akranları ile bir süre yan yana oynayabilir, bundan keyif alır fakat henüz diğer çocuklarla ortak oyunlar kurması ve oynaması için erkendir.

Dizinin Diğer Bölümleri için:

0-3 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

4-6 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

7-9 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

10-12 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

CocukluDunya.com Hakkında

Eğitim Danışmanı - Pedagog Prof. Dr. Norma Razon'un liderliğinde kurulan Çocuklu Dünya uzman ekibi, çocuk gelişim seviyesi belirleme sistemi geliştirdi ve ebeveynlere, çocukların gelişimini destekleyen 2.000’den fazla aktivite sunuyor. Üyelik sistemi ile siz de bu eğitici ve ufuk açan dünyanın bir ferdi olabilirsiniz.

 


Yorum Yap