10-12 Aylık Bebeklerde Bebek Gelişimi Takibi

CocukluDunya.com İşbirliğiyle - BEBEK GELİŞİMİ dizimizin '10-12 Ay Aralığı' bölümüne hoş geldiniz! Bugünden itibaren her gün dizinin yeni bir bölümünü yayınlayarak sizi ay ay bebek gelişimi hakkında bilgilendireceğiz. Değerli bilgiler için CocukluDunya.com'ya teşekkür ediyoruz. 

10 AYLIK BEBEK

Bu ayda emeklemede ustalaşan bebek, hızlı hızlı emekleyebilir, emeklerken rahatlıkla oturma pozisyonuna geçebilir ve etrafındaki nesnelerden destek alarak ayağa kalkabilir ve bir süre ayakta durabilir, hatta sıralayabilir. Bebeğin el göz koordinasyonu da iyice gelişmiş olur, nesneleri bir elinden diğerine rahatlıkla geçirebilir, bir eliyle tutunurken diğer eli ile yerdeki nesneyi eğilip alabilir; başparmağı ve işaret parmağını kullanarak rahatlıkla küçük nesneleri yakalayabilir. Seslere duyarlılık da bu ayda artar, bebek artık seslerin ne ifade ettiğini ve al-ver evet-hayır gibi basit komutları anlamaya başlar ve kendisi de günlük kelimelere benzer sesler çıkarmaya başlar. Yabancılardan çekinme ve rahatsız olma durumu devam eder, karşısındakinin yüz ifadesi ve ses tonundan duygusunu anlayabilir.

11 AYLIK BEBEK

Rahatlıkla emekleyen bebek, on birinci ayda gözüne kestirdiği yerlere, koltuk, sandalye, merdiven gibi eşyalar yardımıyla tırmanmaya çalışmaya hatta tırmanmaya başlar. Artık adımlarını da daha kuvvetli basmaya başlar ve elinden tutulduğunda yürüyebilir. El göz koordinasyonu nesneleri düşürmeden taşıyacak, nesneleri kaplara, kutulara doldurup çıkarabilecek ve küpleri üst üste koyup kule yapabilecek kadar gelişmiştir, dolayısıyla dökerek de olsa kendi yemeğini kendi yiyebilir, suluktan suyunu içebilir. Etrafındaki insanları taklit ederek öğrenir. Seslere karşı ilgilidir, ismine dönüp bakar. “Anne” “baba” gibi iki heceli birkaç kelimeyi söyleyebilir, kendine söylenenleri anlamaya başlar. Öfke, sevinç, üzüntü gibi duygularını yüz ifadeleriyle anlatabilir. Kendisine kızıldığında, kendini affettirmek için şirinlikler yapar.

12 AYLIK BEBEK

Bu ay bazı bebeklerin yürümeye başladığı, bazı bebeklerin de yürüme çabalarına devam ettiği aydır. Yürüyemeyen bebek rahatlıkla ayakta durabilir, destek alarak adım atabilir. Oyuncakları rahatlıkla yerden alır, kavrar, döndürüp çevirerek inceler. Geometrik şekilleri doğru deliklerden atma oyuncaklarında bir iki şekli başarıyla doğru delikten atabilir. On ikinci ay bebeğin küçük ve kalın kalemleri tutarak karalamalar yapmaya başlayabileceği zamandır. Bu ay da çocuk etrafındaki insanların konuşmalarını taklit eder, basit komutları ve kelimeleri anlar, isteklerini çıkardığı seslerle ve işaretleri ile anlatabilir.

0-3 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

4-6 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

7-9 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

12-24 Aylık Bebeklerde Gelişim Takibi

CocukluDunya.com Hakkında

Eğitim Danışmanı - Pedagog Prof. Dr. Norma Razon'un liderliğinde kurulan Çocuklu Dünya uzman ekibi, çocuk gelişim seviyesi belirleme sistemi geliştirdi ve ebeveynlere, çocukların gelişimini destekleyen 2.000’den fazla aktivite sunuyor. Üyelik sistemi ile siz de bu eğitici ve ufuk açan dünyanın bir ferdi olabilirsiniz.


8 yorum


 • gCJoxtuBTXlf

  bOxjRJaXg


 • eFYKXIAO

  pYutPjOiRd


 • JQNlMimIrebD

  ZQEwIJysS


 • LHjBzcdT

  aklYuhowV


 • qWecPrgzQtC

  GWTRtymIZz


Yorum Yap